Dzień Kobiet był dawniej bardzo uroczysty. Nadano mu wysoką rangę i obchodzono z pompą. Obowiązkowo w zakładach pracy i w szkołach odbywały się okolicznościowe akademie, połączone ze składaniem życzeń przez kierownika. Punktem kulminacyjnym było wręczanie paniom przez męską cześć załogi kwiatów, a także drobnych podarunków. Królowały rajstopy, ręczniki, mydło, kawa i słodycze.
- Pamiętam, że nasi panowie zawsze o nas pamiętali – opowiadała nam pani Mirosława, która pracowała w pleszewskim szpitalu. Obdarowywali nas np. kwiatkami czy innymi drobnymi upominkami - nie brakowało także słynnych rajstop. Później był czas na kawę - wspominała pleszewianka.
Premia zamiast rajstop
Miłe wspomnienia ma również pani Teresa, która przez lata pracowała w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Marszewie.
- Były, kwiatki goździki, które osobiście wręczał dyrektor Florian Czajczyk wraz z zastępcą. Chodzili od biura do biura, później spotykaliśmy się jeszcze wszyscy przy cieście i kawie. Było skromnie, ale miło, czasem np. prezentem była czekolada. Rajstop tylko nie było, bo dyrektor się śmiał, że i tak nie trafi w nasz rozmiar. Dlatego wolał dać np. 100 zł premii – wspominała nam po latach pani Teresa.
To nie wszystko, na co mogły liczyć panie.
- Zakład nasz fundował kobietom bilety na różnego rodzaju koncerty. Wszystko to odbywało się w dawnym kinie Pluton. Najbardziej pamiętam Irenę Santor - przepiękny koncert, ale co roku były inne - dodaje.
A jak to wyglądało z perspektywy mężczyzn?
- Kiedyś, gdy na rynku brakowało różnych produktów to uszczęśliwialiśmy nasze panie właśnie prezentami: były rajstopy, czekolada . Teraz to wygląda zupełnie inaczej. Pytamy panie w jaki sposób chcą świętować – opowiadał nam jakiś czas temu Tadeusz Rak, były prezes, obecnie przewodniczący rady nadzorczej firmy Spomasz.
Dziś królują kwiaty i słodycze
Dziś panowie przyznają, że obecnie królują na 8 marca głównie kwiaty.
- U nas w pracy co roku składamy się na kwiatki, zamawiamy jakieś ciastko. A w domu to bywa różnie. Np. moje panie: czyli córki i żona uwielbiają słodycze, więc zamiast kwiatów jest zawsze coś słodkiego. A mój kolega z kolei ma taką tradycję, że rano serwuje żonie śniadanie do łóżka. A później właśnie jakiś kwiatek - opisuje z kolei pan Marcin z okolic Pleszewa.
Wszyscy nasi rozmówcy przyznają, że 8 marca zawsze jest miłym dniem, choć w dzisiejszych czasach, święto - mimo wszystko - straciło nieco na znaczeniu.
Skąd wziął się Dzień Kobiet?
Zaczęło się od strajków, które były organizowane w Stanach Zjednoczonych przeciwko okropnym warunkom pracy, braku równouprawnienia i praw wyborczych. 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku, podczas strajku, kobiety zostały zamknięte w fabryce. Wybuchł pożar. Zginęło ponad 100 kobiet. Tragedia stała się symbolem walki o równość. Dwa lata później ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kobiet, mający służyć propagowaniu idei praw kobiet oraz przypominać o równości obu płci.W Polsce pierwszy dzień kobiet obchodzono w 24 marca 1924 roku, ale najbardziej popularny stał się w czasach PRL. Status oficjalnego święta w Polsce Dzień Kobiet stracił w 1993 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.