reklama

Gigantyczna pisanka i tysiące jaj na Ratuszu w Pleszewie. Tak świętowano przed laty w Pleszewie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaPleszewski Rynek jest dziś przystrojony pięknie przez dzieci z przedszkoli. Na płycie znaleźć można także spore pisanki oraz "kokorynkę". A kto z Was pamięta pisankę giganta z 2008 roku, która trafiła do Księgi Rekordów i Osobliwości oraz trzy tysiące jaj, które rok później zwisały z okien Ratusza? Zapraszamy do wspomnień.
reklama

Pleszewski rynek ozdabiają dziś m.in. wielkie jaja w kilku kolorach czy duża kura - słynna "Kokorynka", która od dawna jest stałym elementem ekspozycji na pleszewskim Rynku w związku ze Świętami Wielkiej Nocy.

Niedawno dzieci z przedszkoli pięknie przystroiły drzewa. Warto jednak przypomnieć, że przed laty - w centrum Pleszewa działo się też o wiele więcej - z okazji Świąt Wielkiej Nocy.

Dość wspomnieć choćby rok 2008 - kiedy to centrum Pleszewa stanęła ogromna pisanka.  

Rekordowe jajo na rynku w Pleszewie

Ogromnej jajo na rynku to był pomysł ówczesnego burmistrza Pleszewa - Mariana Adamka.

– Pomysł na to przedsięwzięcie narodził się w Ratuszu wraz z grupą pracowników, wielu  z nich nadal tam pracuje. Oni zawsze mieli i do dziś mają oryginalne pomysły. To ludzie z ogromnym potencjałem – wspominał całkiem niedawno specjalnie dla "Życia Pleszewa" były włodarz Pleszewa i obecny przewodniczący rady powiatu.

Było to duże wyzwanie logistyczno-konstrukcyjno – wykonawcze. Pisankę ozdabiali pleszewscy grafficiarze: Bartosz Madaliński, Bartłomiej Hajdasz i Michał Małachowski, pod bacznym okiem koordynatora - Przemysława Marciniaka.

Do miasta zjechali przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Rekordów i Osobliwości – Dionizy i Maria Zejerowie. Przybyli specjalnie po to, aby zmierzyć naszą pisankę.

Warto przypomnieć, że technicznie w jej wykonanie zaangażowali się:  „Spomasz” z Pleszewa oraz Przedsiębiorstwo Komunalne. Konstruktorem pisanki był - Jerzy Wrzeszczyński. Stalową konstrukcję jaja wypełnili - Henryk Brodala i Bogdan Całka.

– Oni wymyślili, w jaki sposób to, co Jurek Wrzeszczyński narysował, wykonać. Oni byli żeglarzami, przy tej konstrukcji zastosowali wełnę szklaną, którą stosuje się do  budowy łodzi. To wszystko nie udałoby się, gdyby nie mocne zaangażowanie Tadeusza Raka, bo to głównie właśnie pracownicy Spomaszu przygotowywali – wspomina Marian Adamek.

Kiedy przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Rekordów i Osobliwości mierzyli dzieło – wszyscy wstrzymali oddech. Na szczęście okazało się, że było większe od ówczesnej najokazalszej pisanki w Polsce, która stała wówczas w Rabce Zdroju. Fakt ten został odnotowany w Księdze Rekordów i Osobliwości.

Pleszewskie jajo miało 325 cm wysokości i 572 cm obwodu, i ważyło 120 kg.

- To było ogromne jajo. Trzeba je było przetransportować. Spore wyzwanie logistyczne. W kolejnych latach pamiętam, że prowadziliśmy rozmowy z przedstawicielami placówek oświatowych i szkoły, które co roku malowały tą ogromną pisankę – wspomina były włodarz.  

Pisanki na elewacji ratusza w Pleszewie

Rok później – w 2009 roku elewację pleszewskiego Ratusza przyozdobiło ponad trzy tysiące pisanek. Jaja dosłownie „zawisły” na ścianach budynku. Malowali je uczniowie szkół i przedszkoli z gminy.

Zaś pomysł zawieszenia pisanek na urzędzie zrodził się w samym Ratuszu oraz w domu kultury. Koordynatorem akcji był wówczas Przemysław Marciniak – dziś szef Zajezdni Kultury.  

– Cała frontowa ściana ratusza była obwieszona pisankami. Wrażenie było niezwykłe. To była taka kontynuacja tej tradycji ozdób wielkanocnych na pleszewskim rynku – wspominał niedawno na łamach "Życia Pleszewa" Marian Adamek.

Zakupiono wtedy specjalne styropianowe pisanki, zamocowano na drucikach zrobionych w „Spomaszu” (pracę tę wykonali bezdomni ze schroniska) i rozdano dzieciom w przedszkolach, podstawówkach oraz młodzieży gimnazjalnej do udekorowania. Akcji towarzyszył konkurs na najpiękniejszą pisankę i happening „Wielkanocne strojne jaja”.

 

PAMIĘTACIE WSPOMNIANE CZASY W PLESZEWIE? ZAPRASZAMY DO KOMENTARZY!

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama