Środki na ten cel - 30.750 zł – już trafiły na konto samorządu.
– Musimy za te pieniądze zaprojektować pomnik, wybudować, zagospodarować teren wokół, a potem zająć się również utrzymaniem – wskazuje wójt.
Jak będzie wyglądał monument? Tego jeszcze nie wiadomo.
– Nie mamy jeszcze koncepcji, zastanawiamy się nad tym, być może dobrym pomysłem będzie zorganizowanie jakiegoś konkursu dla mieszkańców. Chcemy to zrealizować jeszcze w tym roku, być może uda się wykonać zadanie do świąt listopadowych – zapowiada Robert Łoza.
W mogile na cmentarzu w Szymanowicach spoczywają - weteran powstania styczniowego Bolesław Andrzej Gawroński oraz 10 powstańców z dowódcą Henrykiem Soudeixem - poległych w bitwie z Rosjanami 15.07.1863r. pod Rudą Wieczyńską.
Pierwotnie - jak podaje Wielkopolski Urząd Wojewódzki - powstańców pochowano w miejscu bitwy (z tej mogiły pozostał krzyż przy drodze Kalisz-Września). Następnie w 1992 r. szczątki przeniesiono na cmentarz w Szymanowicach. W tym samym roku ekshumowano do grobu Bolesława Gawrońskiego, weterana z 1863r.
Powstanie styczniowe było największym oraz najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym XIX wieku. Wzięło w nim udział co najmniej 150 tys. powstańców, którzy stoczyli ponad 1200 bitew i potyczek.
W 2019 roku rada gminy Gizałki nadała jednej z ulic nazwę Powstańców Styczniowych. Warto dodać, że wymyślili ją uczniowie miejscowej szkoły, którzy zajmowali się historią i wątkiem powstania styczniowego. Ustalili, że m.in.w tej okolicy były prowadzone powstańcze walki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.