Na terenie naszego powiatu znajduje się kilka miejsc poświęconych pamięci Jana Pawła II.
W Pleszewie „papieskie miejsca” to m.in. pamiątkowe tablice na Placu Wolności (odsłonięta w marcu 2005 roku) oraz na ścianie budynku zakonu sióstr służebniczek upamiętniającą wizytę kardynała Karola Wojtyły w Pleszewie w dniu 16 września 1972 roku.
Papieskie miejsca w powiecie pleszewskim
Fundatorami tablicy z brązu umieszczonej na murze domu zakonnego Sióstr Służebniczek przy Bojanowskiego byli miejscowi rzemieślnicy.Przy farze znajduje się postument z popiersiem Jana Pawła II oraz licznymi cytatami z jego przemówień.
Papieskie pomniki znajdują się również obok kościołów parafialnych w Kościelnej Wsi czy Żegocinie.
Tak w Pleszewie upamiętniono Jana Pawła II
11 marca 2005 roku Pleszew odwiedził ks. biskup Stanisław Napierała, ordynariusz kaliski. Uroczystość w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela miała podniosły charakter. Brały w niej udział osoby, które w Rzymie – rok wcześniej - odwiedziły naszego rodaka Jana Pawła II.We mszy wzięli udział też samorządowcy na czele z ówczesnym burmistrzem - Marianem Adamkiem i starostą - Michałem Karalusem. Wierni modlili się o zdrowie dla Jana Pawła II.
Dalsza część uroczystości odbywała się już na Placu Wolności. Tam ks. biskup poświęcił tablicę upamiętniającą wizytę Pleszewian u papieża – Polaka. Na niej widoczne są słowa, które 9 marca 2004 roku Jan Paweł II skierował do pątników. Tablicę odsłonili najmłodsi uczestnicy pielgrzymki: Magda Półtorak, Sandra Dajczak, Daria Rusinek, Małgorzata Spychaj i Beata Ignasiak.
Spotkanie zakończono w DPS. Pleszewianie podpisywali specjalny telegram, który starostwo przesłało do Watykanu. Nie zabrakło podziękowań dla tych osób, które sponsorowały tablicę. Z rąk włodarzy i kapłanów otrzymały specjalne dyplomy fundacyjne.
Miejsca papieskie - Chocz
Mieszkańcy gminy Chocz jako pierwsi w powiecie, po śmierci Jana Pawła II, ufundowali tablicę, która upamiętnia blisko 27 lat pontyfikatu Karola Wojtyły. Wisi ona na murze klasztoru w Choczu. Uroczyste jej odsłonięcie odbyło się w dzień 85. urodzin papieża – 18 maja 2005 roku, kilka tygodni po jego śmierci.Mieszkańcy parafii Chocz licznie uczestniczyli w specjalnej mszy świętej, którą koncelebrowali: ówczesny proboszcz ks. Andrzej Kuźmiński i wikariusz ks. Piotr Sobiś. Nie zabrakło przedstawicieli władz, radnych, chockiej orkiestry dętej oraz chóru „Choczanie”.
Na rynku odsłonięto tablicę – zrobili to przewodniczący rady - Jan Stencel oraz członkowie Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie gminy Chocz - Henryk Siemko i Zbigniew Jaruszewski. Jej poświęcenia dokonał ks. proboszcz. Upamiętnia ona 26,5 miesięcy i 18 dni pontyfikatu Jana Pawła II, a ufundowali sponsorzy oraz sami mieszkańcy. Specjalne podziękowania odczytała prezes stowarzyszenia - Grażyna Kaczmarek.
Miejsca papieskie - Jedlec
Pomysł postawienia głazu z wizerunkiem Jana Pawła II zrodził się wśród młodzieży parafii pw. św. Floriana w Jedlcu po śmierci Karola Wojtyły.W inicjatywę chętnie włączyli się również parafianie, którzy nie szczędzili datków. W prace szczególnie zaangażowali się członkowie Koła Żywego Różańca, KGW oraz Ewa i Witold Werblińscy. Odsłonięcia obelisku z wizerunkiem papieża dokonano 16 października 2005 roku.
Nabożeństwo rozpoczęto „Barką”, ulubioną pieśnią Jana Pawła II. Przed kościołem przy głazie zgromadzili się parafianie wraz z księdzem proboszczem Pawłem Zielińskim.
Młodzież dokonała odsłonięcia tablicy, na której widnieje wizerunek papieża oraz napis: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Po poświęceniu dzieci i młodzież wypuściły w niebo gołębie. Uroczystość zakończono mszą świętą.
Miejsca papieskie - Czermin
Przy kościele parafialnym w Czerminie, w wigilię beatyfikacji Jana Pawła II – ostatniego dnia kwietnia 2011 roku, został poświęcony obelisk ku czci papieża – Polaka. Na jednym z kamieni jest jego wizerunek, na drugim – tablica z pamiątkowym tekstem i słowami Jana Pawła II. W dzieło to chętnie włączyli się parafianie.ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.