reklama

Szkoła w Dobrzycy świętuje piękny jubileusz [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaDokładnie 20 lutego 1973 roku Szkole Podstawowej w Dobrzycy nadano imię Mikołaja Kopernika. Właśnie mija od tego wydarzenia 50 lat.
reklama

Pierwsze wzmianki o istnieniu szkoły w Dobrzycy pojawiły się w 1640 roku w księdze chrztów miejscowego kościoła. To właśnie tam można znaleźć zapis: Andreas Lipnesis – rector scolae Dobrzyca, co świadczy o istnieniu szkoły już na przełomie XV i XVI w. Z kolei pierwszym formalnym dokumentem, który mówi o istnieniu placówki jest akt wizytacyjny Alberta Tholibowskiego z 1660 roku. 

Wyczekiwana 

Nowy rozdział dobrzyckiej edukacji – jak czytamy w wydawnictwie jubileuszowym, przygotowanym z okazji nadania szkole imienia – otworzył się wraz z napływem ludności pruskiej. W XIX w. powstała w Dobrzycy wspólna szkoła ewangelicko – katolicka. Na mocy ugody każde wyznanie miało swoją placówkę. W obu uczono języka polskiego i języka niemieckiego. Budynek szkoły katolickiej mieścił się u zbiegu ul. Krotoszyńskiej i Koźmińskiej, a od 1897 roku w nowym obiekcie przy ul. Parkowej. Szkoła ewangelicka miała lokum przy dzisiejszej ul. Rynek, a od ok. 1890 w nowym budynku przy ul. Pleszewskiej 4. W okresie międzywojennym szkoła posiada sześć oddziałów.

W 1930 w wyniku tzw. reformy Jędrzejewicza powstała siedmioklasowa szkoła powszechna, która w tej formie funkcjonuje do 1939 roku. W czasie II wojny światowej placówka jest zamknięta dla polskich dzieci. Stworzono co prawda jej namiastkę, ale dzieci musiały się tam uczyć języka niemieckiego (dla nielicznych miejscowi nauczyciele prowadzili tajne nauczanie). Po wojnie polska szkoła zaczyna funkcjonować już w lutym 1945 roku. Jak bardzo była wyczekiwana, świadczy fakt, że zgłosiło się do niej ponad 400 dzieci. Kierownictwo placówki po 5,5 rocznej przerwie objął Romuald Wilczyński, który przez lata zabiegał o poprawę warunków nauki dobrzyckich uczniów. 

Nowy rozdział

We wrześniu 1961 roku kierownikiem podstawówki zostaje Kazimierz Kulka. Szkoła mieści się w trzech budynkach. Dla uczniów dostępnych jest zaledwie 8 sal. Cztery lata później placówka zajmuje kolejne pomieszczenia, tym razem w budynku miejscowego pałacu. Oficjalna informacja o tym, że w Dobrzycy zostanie wybudowana nowa szkoła, pojawia się w 1968 roku.

Akt erekcyjny pod budynek wmurowano 22 października 1969 roku. To historyczny moment. Rusza budowa. Tempo jest wyjątkowo szybkie. Już w styczniu 1971 roku komisja techniczna odbiera budynek szkolny. „Tak szybko buduje się szkołę tylko wtedy, gdy się jej bardzo pragnie, a pragnęli jej wszyscy” – napisano w kronice szkolnej.

To jak bardzo była wyczekiwana, świadczy fakt, że w przygotowanie do jej otwarcia zaangażowani byli wszyscy: nauczyciele, rodzice i dzieci. Uroczyste otwarcie zaplanowano na 2 lutego 1971 roku. W noc poprzedzającą to wydarzenie budynek w tajemnicy święci miejscowy proboszcz ksiądz Henryk Buchalski. Nowy obiekt robi wrażenie. Posiada 12 izb lekcyjnych, pracownię do zajęć technicznych, gabinety i salę gimnastyczną. 

Patron

20 lutego 1973 roku w 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika szkole nadane zostaje jego imię, a młodzieży wręczony sztandar ufundowany przez mieszkańców Ziemi Dobrzyckiej. Otwarta zostaje Izba Tradycji Szkoły, której fundatorem jest Zakład Opiekuńczy RSP – Nowy Świat. Tym samym szkoła zyskuje wielkiego i jak się okazuje potem wieloletniego przyjaciela przewodniczącego RSP – Stanisława Królika.

Podobnie jak inne placówki w kraju szkoła w Dobrzycy poddana zostaje kolejnej reformie oświatowej. W jej wyniku staje się zbiorczą szkołą gminną i zaczyna edukować dzieci nie tylko z Dobrzycy ale również z okolicznych miejscowości: Koźmińca, Galewa, Lutyni i Polskich Olędrów.

1974 rok – to kolejna ważna data w historii placówki. Minister Oświaty przyznaje szkole Medal Edukacji Narodowej.

10 lat później rodzi się inicjatywa ufundowania pomnika patrona szkoły. Dzięki zaangażowaniu rodziców, uczniów i miejscowych zakładów - jak czytamy w wydawnictwie jubileuszowym - udaje się to już trzy lata później. Kolejna reforma i następne zmiany w szkole przychodzą wraz z rokiem 1999. Powstają gimnazja, a placówka w Dobrzycy zaczyna funkcjonować jako Zespół Szkół Publicznych. Zmienia się to dwa lata później. Podstawówka i gimnazjum zaczynają funkcjonować jako odrębne podmioty. Jest to możliwe dzięki oddaniu do użytku nowego obiektu szkolnego. 

Inwestycje 

Kolejne lata to intensywny rozwój placówki. W 2010 roku w pobliżu kompleksu szkolnego otwarta zostaje hala sportowo-widowiskowa. Inwestycja zdecydowanie poprawia warunki organizacji lekcji wychowania fizycznego. Cztery lata później rusza termomodernizacja budynku gimnazjum, a w 2017r. przy szkole powstaje wielofunkcyjne boisko. 

Placówka z sukcesami pozyskuje też środki zewnętrzne na realizację wielu projektów, które mają na celu m.in. poszerzenie oferty edukacyjnej. Tak jest m.in. z projektem „Cyfrowa Szkoła” , „Laboratorium przyszłości” czy "Szatnia na medal".

Szkoła to nie tylko sprzęt i nowoczesne wyposażenie. Placówka stara się kształtować „Modę na sport” – stąd zajęcia pozalekcyjne, nauka pływania i prężnie działający przy podstawówce UKS Kopernik. Ale to nie wszystko. Szkoła od lat prężnie współpracuje nie tylko z samorządem, ale też z miejscowymi instytucjami i stowarzyszeniami. Społeczność angażuje się w obchody świąt państwowych, akcje charytatywne i wymianę młodzieży.

Bierze udział w licznych wyjazdach,  konkursach i projektach udowadniając, że szkoła to nie tylko miejsce, gdzie zdobywa się wiedzę, ale też rozwija pasje i szlifuje talenty. 

 

Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Dobrzycy w liczbach: 


4 osoby pełniły funkcje dyrektorów:

  • Romuald Wilczyński (1926- 1961),
  • Kazimierz Kulka (1961-1990),
  • Marek Jaeger (1990-2001 wcześniej wicedyrektor),
  • Zenon Lisiak (2001 r. - obecnie)
8 osób pełniło funkcję wicedyrektorów:

  • Marcin Kowalczyk,
  • Mirosław Kownacki,
  • Danuta Woltmann,
  • Krystyna Wochna,
  • Czesław Łapa,
  • Teresa Jokiel,
  • Justyna Forycka – Chinyere (obecnie),
  • Renata Berlińska (obecnie)

191 nauczycieli pracowało do dziś w dobrzyckiej podstawówce

53 uczniów od 1971 r. pełniło funkcję Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego ( obecnie Amelia Królik)

15 osób pełniło funkcję Przewodniczącego Rady Rodziców (obecnie Żaneta Szymczak)

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama