Reklama

Od dawna borykamy się z tym problemem – alarmują rodzice

Opublikowano: sob, 24 lip 2021 14:00
Autor:

Od dawna borykamy się z tym problemem – alarmują rodzice  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Rodzice maluszków z przedszkola w Tursku domagają się wydłużenia godzin funkcjonowania placówki.

Oddział przedszkolny w Tursku jest otwarty od poniedziałku do piątku od 7.00 do 13.00. To zaledwie 6 godzin. I to - zdaniem rodziców posyłających do placówki swoje pociechy - zdecydowanie za krótko.

– Od dawna borykamy się z tym problemem. Angażujemy osoby trzecie w opiekę nad naszymi dziećmi, przewożąc je po 13.00 w różne miejsca i burząc tym samym ich stały rytm dnia – piszą rodzice.

Tłumaczą, że godziny otwarcia przedszkola - to spory problem zwłaszcza dla pracujących na pełen etat.

- Często tacy rodzice mieszkają sami. Nie mają dodatkowej pomocy i opieki do dzieci ze strony rodziny – przekonują.  

Przedszkolew Tursku. Jest decyzja  

Twierdzą, że są świadomi potrzeb kadrowych i kwestii organizacyjnych, które ewentualna zmiana godzin funkcjonowania placówki za sobą niesie. Wystosowali nawet specjalną petycję do wójta. W sprawie interweniował również miejscowy radny, Tomasz Karoń. 

Czy jest szansa, że przedszkole wydłuży godziny pracy? Raczej nie w tym roku szkolnym. Wójt Marek Zdunek tłumaczy, że arkusz organizacyjny podstawówki i przedszkola w Tursku na rok szkolny 2021/2022 został pozytywnie zaopiniowany przez kuratora oświaty już 15 kwietnia 2021r.

- Organizacja szkół wynikająca z arkuszy zakłada, że od 1 września 2021r. do 31 sierpnia 2022r., tak jak w latach poprzednich, przedszkole i oddział przedszkolny przy podstawówce będą czynne 5 godzin dziennie – informuje gospodarz Gołuchowa, Marek Zdunek.

Uważa, że taka organizacja zabezpiecza realizację podstawy programowej dla dzieci w wieku 3-6 lat, a tym samym obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego. I przypomina, że gmina zabezpiecza liczbę miejsc bez ograniczeń w dwóch 9 – godzinnych przedszkolach tj. w Gołuchowie i w Kościelnej Wsi. 

- Są to placówki w pełni przygotowane do znacznie dłuższej opieki nad dziećmi, dysponujące odpowiednimi warunkami lokalowymi, w tym stołówką oraz niezbędnym personelem. Ich lokalizacja, a szczególnie położenie gołuchowskiej placówki powoduje, iż dowiezienie dzieci z innych miejscowości nie wymaga nadmiernie odległych przejazdów – przekonuje wójt. 

Przedszkole w Tursku. Finanse i organizacja 

Zmiana dotycząca zwiększenia liczby godzin funkcjonowania przedszkola – zdaniem Marka Zdunka - niesie za sobą szersze konsekwencje. Wymaga, jak tłumaczy, przeanalizowania czasu działania pozostałych placówek przedszkolnych czynnych także 5 godzin dziennie.

- W moim przekonaniu nie można podejmować decyzji dotyczących funkcjonowania przedszkola w Tursku w oderwaniu od sytuacji, jaka jest w innych podobnych placówkach – wskazuje wójt.

Jego zdaniem należy wziąć pod uwagę również to, ile dzieci zostałoby na ostatnich godzinach przy stosunkowo niedużej – jak wskazuje -  liczbie uczęszczających do przedszkola.

- Trzeba także zaznaczyć, że ewentualne przyjęcie przez gminę rozwiązań skutkujących wydłużeniem czasu pracy przedszkoli czynnych obecnie 5 godzin dziennie, niesie za sobą również skutki finansowe - mówi Marek Zdunek.

Dlatego, jak tłumaczy, realizacja wniosku rodziców przynajmniej w tym roku szkolnym jest niemożliwa.

- Podsumowując, chciałbym podkreślić, że powyższa odpowiedź nie zamyka problemu organizacji pracy przedszkoli. I może być wstępem do dyskusji na temat szeroko rozumianej organizacji oświaty w gminie Gołuchów – deklaruje Zdunek. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy