Koniec karnawału. Tłusty czwartek rozpoczyna "ostatki" - czyli ostatni tydzień przed Wielkim Postem.
Pleszew. Tłusty czwartek
Dlaczego w tłusty czwartek jemy pączki? Główne założenie tego dnia - to oczywiście obżarstwo. Dawniej zajadano się tłustymi potrawami. Nie mogło zabraknąć oczywiście alkoholu. A kidy pojawiły się pączki? W średniowieczu smażono kulki z ciasta chlebowego wypełnione słoniną. Smażono także bałabuchy - bułeczki wypełnione farszem z ziemniaków i oblane tłuszczem ze skwarkami. Słodkie pączki w Polsce pojawiły się ok. XVII wieku pod wpływem popularyzacji kuchni francuskiej. Zamiast słoniną, pączki zaczęto wypełniać konfiturą. Ciasto stało się też słodsze. Dotyczyło to jednak przede wszystkim dworów szlacheckich i domów bogatszych mieszczan. Na wsiach jeszcze długi czas świętowano „tłusto”.
Pleszew. Koniec karnawału
Koniec karanwału to czas obżarstwa i różnych zabaw. Dawniej nie brakowało, szczególnie na wsiach, barwnych korowodów z przebierańcami. Bardzo ważną rolę w polskich zwyczajach karnawałowych odgrywajły ostatki, niegdyś nazywane mięsopustem. Są to ostatnie trzy dni przed Środą Popielcową i rozpoczęciem Wielkiego Postu. W tym czasie organizowano domowe potańcówki czy bale, natomiast na wsiach cała młodzież zbierała się na hulanki. Cała zabawa trwała do wybicia godziny dwunastej. Wówczas kończono zabawę, obwieszczając wszystkim początek postu.
Pleszew. Tłusty czwartek. Hotka i Kuba smażą domowe pączki z powidłami
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.