XVII Gminny Konkurs Wypieku Ciasta Domowego odbył się w Brzeziu w lutym tego roku. O tytuł najlepszego wypieku domowego walczyło 21 przedstawicieli (20 pań i jeden pan) Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Pleszew.
Wszystkie ciasta były pyszne i pięknie się prezentowały. Dlatego jury miało niełatwe zadanie - wyłonić najlepsze z najlepszych.
Ostatecznie po długich naradach wybrano zwycięską trójkę. Pierwsze miejsce zajął tort czekoladowo-miętowy, autorstwa Ilony Stencel. Drugie - łatwy sernik bez pieczenia wykonany przez Marlenę Osuch. Podium zamknął 3BIT przygotowany przez Jolantę Przybylską.
Teraz wymienione powyżej ciasta możesz przygotować sam w domu. Poniżej prezentujemy cenne receptury mieszkanek gminy Pleszew.
Smacznego!
Tort czekoladowo-miętowy autorstwa Ilony Stencel (KGW Dobra Nadzieja)
Składniki:
Biszkopt:
• 8 dużych jajek
• 1 i 1/2 szklanki cukru
• 5 łyżeczek octu
• 2 szklanki mąki
• 3 łyżeczki proszku do pieczenia
• 4 łyżki kakao
• 8 łyżek oleju
• szczypta soli
Masa:
• 900 g śmietanki 30% lub 36%
• 450 g pastylek miętowych w czekoladzie
• 1 op. cukru z wanilią
• 3 op. śmietan - fix
Poncz:
• 2 torebki herbaty miętowej
• 1/2 szklanki wrzątku
Dekoracja:
• rozetki z bitej śmietany
• pastylki miętowe
• płatki czekoladowe
Wykonanie:
Biszkopt:
Pierwsza część: mieszamy mikserem
Białka oddzielamy od żółtek. Białka wlewamy do miski, dodajemy szczyptę soli i ubijamy mikserem na sztywną pianę. Następnie dodajemy porcjami cukier, ciągle miksując. Gdy cukier się rozpuści, dodajemy żółtka wymieszane wcześniej z octem.
Druga część: mieszamy łyżką drewnianą
W misce mieszamy: mąkę przesianą przez sitko, proszek do pieczenia i kakao. Do ubitej piany dodajemy składniki suche na przemian z olejem, cały czas mieszamy, aż masa ładnie się połączy, tak aby nie było grudek. Ciasto przenosimy do okrągłej blachy (średnica około 24-26 cm), której dno wykładamy papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 180 stopni ok. 30-35 min aż boki lekko odejdą od formy, sprawdzamy patyczkiem czy ciasto w środku jest suche. Upieczony biszkopt wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy do wystygnięcia. Lekko ścinamy wierzch.
Masa:
Śmietankę 30% podgrzewamy w garnku na palniku (nie doprowadzamy do zagotowania). W gorącej śmietance rozpuszczamy pastylki miętowe. Po rozpuszczeniu ściągamy z palnika i studzimy, a następnie mocno schładzamy w lodówce całą noc. Do mocno schłodzonej śmietanki czekoladowo-miętowej dodajemy cukier z wanilią oraz śmietan fix i miksujemy na sztywną masę.
Poncz:
Torebki herbaty miętowej umieszczamy w szklance/kubku i zalewamy wrzątkiem. Parzymy przez około 10 min, następnie torebki wyrzucamy, a herbatę miętową studzimy.
Tort:
Biszkopt przecinamy na 3 blaty. W tortownicy, której się piekł umieszczamy pierwszy blat biszkoptowy. Nasączamy go herbatą miętową i wykładamy 1/3 masy czekoladowo-miętowej. Masę równomiernie rozsmarowujemy i przykrywamy drugim blatem biszkoptowym, który również nasączamy herbatą miętową. Następnie rozsmarowujemy na nim kolejne 1/3 masy czekoladowo-miętowej i przykrywamy trzecim blatem biszkoptowym. Wierzch nasączamy herbatą miętową, całość przykrywamy folią spożywczą i wkładamy na kilka godzin do lodówki.
Następnie ściągamy obręcz tortownicy i na wierzchu oraz bokach tortu rozsmarujemy pozostałą ilość masy czekoladowo-miętowej. Wierzch tortu dekorujemy rozetkami z bitej śmietany, połówkami pastylek miętowych i posypujemy płatkami czekoladowymi. Wkładamy do lodówki.
Łatwy sernik bez pieczenia autorstwa Marleny Osuch (KGW Lenartowice)
Składniki:
300 g herbatników
150 g masła orzechowego
100 g rozpuszczonego masła
1 kg zmielonego twarogu lub gęstego sera z wiaderka dobrej jakości
1/2 szklanki cukru pudru
1/3 szklanki mleka
200 g masła
4 jajka
2 budynie waniliowe bez cukru (po 40 g)
200 g kajmaku z puszki
50-100 g orzeszków ziemnych
Wykonanie:
Herbatniki kruszymy na pył (najwygodniej w malakserze, ale można też ręcznie). Łączymy z rozpuszczonym masłem oraz masłem orzechowym i mieszamy, aż powstaną jednolite okruchy (ja to robię w malakserze, można łyżką/rękoma). Wykładamy dno tortownicy 24-26 cm, wyrównujemy i mocno dociskamy.
Masło wkładamy do dużego, najlepiej nieprzywierającego garnka i podgrzewamy na średnim ogniu do rozpuszczenia. Zdejmujemy z ognia. Dodajemy do wciąż gorącego masła cukier puder oraz twaróg i mieszamy energicznie łyżką aż do połączenia. Wbijamy jajka i mieszamy aż masa będzie jednolita. W mleku rozpuszczamy dwa budynie. Wstawiamy na palnik masę twarogową i znów podgrzewamy na średnim ogniu - tym razem ciągle mieszając drewnianą łyżką - szczególnie po dnie. Gdy masa będzie ciepła - wlewamy budynie (uprzednio je wymieszajmy jeszcze raz). Całość cały czas mieszamy - masa się zagotuje i zacznie gęstnieć. Gdy pojawią się bąble, zdejmujemy z ognia i wlewamy na przygotowany spód. Zostawiamy do przestygnięcia. Na lekko ciepłym serniku rozsmarowujemy kajmak. Posypujemy orzeszkami - można je uprzednio podprażyć na suchej patelni. Sernik wstawiamy do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
3BIT autorstwa Jolanty Przybylskiej (KGW Kuczków)
Składniki
Biszkopt:
3 jajka
10 dag cukru
59 dag maki pszennej
67 dag maki ziemniaczanej
1 łyżka kakao
½ łyżeczki proszku do pieczenia
Krem: (Ugotować jak budyń, po ostudzeniu utrzeć z margaryną)
0,5 mleka
3 łyżki mąki pszennej
4 łyżki mąki ziemniaczanej
6 łyżeczki cukru
1 łyżeczka cukru waniliowego
1 kostka margaryny
1 puszka krówki
3 duże paczki ciastek bb
1 wafelek Grzesiek w czekoladzie
4 łyżeczki żelatyny
½ l. śmietany kremówki
Wykonanie:
Na biszkopt rozsmarować krem budyniowy, na krem rozłożyć ciastka bb maczane w zimnej kawie i wyłożyć rozgrzaną krówkę. Na krówkę wykładamy ubitą kremówkę z żelatyną. Wierzch ciasta posypujemy pokruszonym Grześkiem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.