reklama

KGW Chocz dzieli się swoim nagrodzonym przepisem! To pokoleniowa receptura w nowym wydaniu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTrwa jubileuszowy rok dla KGW Chocz. Ostatnie miesiące to dla członkiń organizacji wiele aktywności, a także - liczne wyróżnienia na konkursach kulinarnych. Gospodynie zgodziły się podzielić swoimi recepturami z naszymi czytelnikami! Sprawdźcie, jak przygotować „dynię marynowaną w zalewie cytrynowej” oraz „kieszenie schabowe z sosem chrzanowym”.
reklama

KGW Chocz obchodzi w tym roku 75-lecie istnienia. O historii organizacji oraz zorganizowanej przez nie dużej uroczystości jubileuszowej pisaliśmy szeroko na naszej stronie. 

– Koło się rozwija. Wiele młodych osób zasiliło jego szeregi i dzięki temu organizacja jest bardziej aktywna. Panie chętnie się udzielają. Doceniam to, że w dzisiejszych czasach chcą, znajdują czas i przychodzą. Co ważne są też z tego zadowolone – opowiadała naszemu portalowi przewodnicząca KGW, Małgorzata Wróblewska.

reklama

Do końca roku pozostało jeszcze kilka miesięcy, ale już dzisiaj bez wątpienia można powiedzieć, że 2023 był bardzo intensywny dla choczanek. Panie nie tylko inicjowały swoje własne przedsięwzięcia – jak balik karnawałowy, jubileusz, dzień matki i ojca, wyjazdy i ognisko – ale także udzielały się przy organizacji wielu gminnych wydarzeń.
 
Gospodynie kiedy tylko mogą promują też gminę Chocz w naszym powiecie - ale nie tylko. W tym roku wybrały się m.in. na konkurs tarcia chrzaniu do miejscowości Chrzan (pow. jarociński), Wielkopolski Dzień Pszczół do Kalisza czy III Piknik Wielkopolskich Kobiet Gospodarnych do Marszewa. Tam prezentowały swoje stosika z kulinariami. I to z sukcesami, bo z każdego z wydarzeń wracały do Chocza z nagrodą czy wyróżnieniem. 

reklama

W Chrzanie zostały wyróżnione za ilość utartego chrzanu, a także wyjątkowe danie – kieszenie schabowe z sosem chrzanowym. Na dniu pszczół spodobała się dekoracja ich stoiska. Ostatnio w Marszewie – zgarnęły główną nagrodę za autorską dynię marynowaną w zalewie cytrynowej. 

Wspólne gotowanie to istotna część działalności chockiego koła. W ten sposób panie podtrzymują lokalne tradycje, ale jednocześnie tworzą swoje własne kulinarne dzieła, które zapewne będą przekazywały kolejne pokolenia.  

Teraz KGW Chocz dzieli się swoimi nagrodzonymi przepisami – na dynię marynowaną w zalewie cytrynowej oraz kieszenie schabowe w sosie chrzanowym - z naszymi czytelnikami (poniżej).    

„Do rodzinnych receptur dodajemy coś od siebie” – rozmowa z Małgorzatą Wróblewską, przewodniczącą KGW Chocz

Jak wybieracie panie dania, które wystawiacie na konkursach kulinarnych? I skąd tym razem pomysł na zwycięską dynię marynowaną w zalewie cytrynowej? 

reklama

- Przed podjęciem decyzji, czy będziemy brały udział w konkursie, każda z pań przynosi na spotkanie jakiś przetwór w słoiku. Próbujemy je i to, co zasmakuje nam najbardziej - za zgodą wszystkich degustatorek - jest wysyłane na konkurs. Przepis na „Dynię marynowaną w zalewie cytrynowej” należy do Jolanty Graczyk. To pokoleniowa receptura, stosowana jeszcze przez babcię, mamę, a teraz wykorzystywana przez panią Jolę. Nic dziwnego - nasze kubki smakowe naprawdę zostały dopieszczone. Dlatego zaserwowałyśmy to danie w ramach konkursu. 

Pokoleniowe receptury to skarby w kuchni. Jednocześnie polskie smaki - jak wszystko - zmieniają się wraz z upływem czasu. Zdarza się, że „modernizują” panie tradycyjne chockie przepisy? 

- Ta dynia to najlepszy przykład tradycyjnego przysmaku, a zarazem efekt drobnych zmian w przepisie. Ja również pamiętam ją ze swojego rodzinnego domu. Moja mama robiła ją jednak z octem. Łagoda nutka cytrynki sprawa, że całość ma zupełnie inny smak. Tak więc oczywiście - zdarza się, że dodajemy coś od siebie do receptur. Inny przykład - we wszystkich daniach, którymi częstowałyśmy na Skarbach Wielkopolskiej Spiżarni, starałyśmy się zastosować dynię - były drożdżówki i placek dyniowy, zupa dyniowa, mięso z dyniowymi sosami. Wszystko poszło jak świeże bułeczki, z czego jesteśmy zadowolone.

I zostały panie nagrodzone. Na co zostanie wydane wygrane 2 tys. zł? 

- Cieszymy się, że nasz wysiłek nie poszedł na marne i został doceniony. Dostałyśmy czek na 2 tys., jednak nie możemy tymi pieniędzmi dysponować, jak chcemy, musimy wskazać konkrety sprzęt, który zostanie za nie zakupiony. Jeszcze nie zdecydowałyśmy. 

Macie panie jeszcze jakieś plany na trwający rok jubileuszowy?   

- Już niedługo będziemy przygotowywać się do świąt - usiądziemy do stroików czy pierników. Myślimy jeszcze o wyjeździe do teatru czy kina. No i będziemy zamykały ten rok. Muszę przyznać, że dużo energii kosztowały nas tegoroczne wydarzenia, praktycznie cały czas coś się działo, jedna uroczystość za drugą. Jeśli chodzi o kolejny - mamy już w planie organizację baliku dla miejscowych dzieci w ferie zimowe. Chcemy go zrobić z jeszcze większym rozmachem.


„Dynia to królowa jesieni”. O dyni pisze Jolanta Graczyk z Chocza

Dynia to bardzo cenne warzywo. Wpływa na obniżenie wysokiego ciśnienia tętniczego krwi. Dzięki obecności błonnika pokarmowego zapobiega zaparciom, obniża stężenie cholesterolu całkowitego we krwi. Ponadto ma również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Posiada wiele ważnych witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, między innymi białko, tłuszcz, węglowodany, błonnik, witamina C, tiamina, ryboflawina, niacyna, witamina B6, kwas foliowy, witaminy A, E, K, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk. Co ważne dynia nie traci właściwości po obróbce termicznej. Wystarczy zjeść szklankę puree z dyni, aby dostarczyć organizmowi aż 200 % dziennego zapotrzebowania na witaminę A. W uwagi na zawartość witamin E, C i A, dynia wpływa korzystnie na kondycję skóry. Dzięki obecności beta-karotenu poprawia funkcjonowanie narządu wzroku. 

Dynia to warzywo, z którym powinny zaprzyjaźnić się osoby będące na diecie. 100 g surowego warzywa to zaledwie 26 kcal, a ugotowane - 20 kcal. Z dyni przygotujesz m.in. pyszne zupy, kremy ciasta, ciasteczka, przetwory. Sprawdza się świetnie jako surowiec wykorzystywany w kosmetyce. Jest wiele odmian dyni: makaronowa, olbrzymia, Butternut, Hokkaido, Delicata, włoska. Dynia powinna zagościć w twoim domu - każdej jesieni. 

Rodzinny przepis na dynię Jolanty Graczyk

Dynia marynowana jest w mojej rodzinie od dawna. Babcia używała do marynaty octu spirytusowego, natomiast moja mama kwasu cytrynowego. Ja zmodyfikowałam przepis i daję sok z cytryny i pomarańczy. Używam dyni włoskiej i Hokkaido ponieważ miąższ jest bardzo pomarańczowy i wygląda w słoiku pięknie, jak słońce, i bardzo apetycznie. Aby obniżyć kaloryczność przetworu, cukier można zastosować w części ksylitolem lub Erytrytolem. Dodatek dobrego olejku pomarańczowego i goździków wprowadza nutę wykwintności. Spożywamy jako deser, używam do dekoracji i wypieku ciast. Świetnie komponuje się z mięsem - kurczak, indyk, karkówka, schab. Zawsze zaskakuje smakiem. Może służyć jako podarunek kulinarny. Moje zapasy szybko znikają ze spiżarni. Dynia jest niekwestionowaną królową jesieni. 

Marynowana dynia w zalewie cyfrowej według Jolanty Graczyk
 
Składniki

•    3 kg dyni (obranej i pokrojonej w kostkę 1 cm/ 1 cm)

•    2 szklanki cukru 

•    sok z 4 cytryn (dużych)

•    sok z 2 pomarańczy

•    1 olejek pomarańczowy (dobry)

•    2 łyżeczki kwasu cytrynowego 

•    15 goździków


Wykonanie

Wszystkie składniki połączyć i dokładnie wymieszać do rozpuszczenia cukru. Pozostawić na 12-24 godziny (lepiej 24). W miarę możliwości co jakiś czas przemieszać. Przekładać do słoiczków razem z zalewą. 

Od momentu zagotowania - pasteryzować 7 min (pozostanie chrupiąca)


Przepis KGW Chocz na kieszenie schabowe z sosem chrzanowym i faszerowanym jajkiem

Składniki

•    1kg schabu bez kości
•    100g smalcu wieprzowego
•    350g chrzanu tartego na świeżo
•    10 jaj
•    1serek kanapkowy
•    2 śmietany kwaśne-18 % tłuszczu
•    100g masła
•    Chleb
•    2 ząbki czosnku
•    majeranek 2-3 łyżki
•    sól
•    pieprz

 

Składniki do dekoracji 

•    sałata karbowana
•    pęczek kopru
•    pęczek natki
•    pęczek szczypiorku
•    dwa pomidory
•    jeden ogórek zielony świeży
•    4-5 rzodkiewek

Wykonanie 

Schab myjemy pod bieżącą wodą ,osuszamy ręcznikiem papierowym i nacieramy przyprawami - solą, pieprzem, majerankiem, roztartym czosnkiem i zostawiamy na noc w lodówce.

Wychłodzony schab układamy w naczyniu żaroodpornym i wkładamy do nagrzanego piekarnika do 160° . Pieczemy w zależności od grubości schabu od 45min do 1 godziny w tej samej temperaturze.

W trakcie pieczenia podlewamy mięso wodą - ok.1 szklanki wody.

Po upieczeniu wyjmujemy schab na deskę do krojenia i wycinamy w schabie kieszonki. Każdą kieszonkę faszerujemy sosem.

Jajka faszerowane

Ugotowane jajka na twardo obieramy ze skorup i przekrawamy wzdłuż  na połówki. Wyjmujemy żółtka do miseczki i rozgniatamy je widelcem, dodajemy chrzan, drobniutko posiekany szczypiorek , serek kanapkowy w ilości do uzyskania konsystencji pasty, doprawiamy pieprzem i solą do smaku i dokładnie mieszamy. Pastą faszerujemy połówki jajek.

Przygotowanie sosu

Jajka kroimy w drobną kosteczkę, dodajemy drobno posiekany szczypiorek, odsączony z wody chrzan i gęstą śmietanę , następnie mieszając łączymy wszystkie składniki, ewentualnie doprawiamy solą i pieprzem.

Przygotowanie chleba

Chlebek wielkości korytka przekrawamy wzdłuż na połowę, obkrawamy skórkę i podsmażamy na maśle aż do zarumienienia.

Sposób podania potrawy

Potrawę podajemy na platerze układając kieszonki schabowe na postumencie z chleba, wzdłuż kieszonek ustawiamy ozdobne jajka faszerowane.

Znaliście te dania? Macie jakieś swoje ulubione pokoleniowe przepisy? Dajcie znać w komenarzu!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama