Reklama

Reklama

W Pleszewie rodzinom żyje się lepiej? Nasze miasto znalazło się finale konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2021

Opublikowano: pon, 10 maj 2021 09:45
Autor:

W Pleszewie rodzinom żyje się lepiej? Nasze miasto znalazło się finale konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2021 - Zdjęcie główne

Pleszew znalazł się w wielkim finale rządowego konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2021. W założeniu ma on docenić samorządy, które kładą nacisk na politykę prorodzinną.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Pleszew znalazł się w wielkim finale rządowego konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2021. W założeniu ma on docenić samorządy, które kładą nacisk na politykę prorodzinną.

Reklama

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło finalistów do tytułu Samorząd PRO FAMILIA 2021. Chodzi o docenienie działań w naszych małych ojczyznach, które mają na celu położenie nacisku na szeroko rozumianą politykę prorodzinną.

- Wiele działań samorządów, których celem jest poprawa dobrostanu polskich rodzin, już dziś może być inspiracją dla innych – podkreśla minister Marlena Maląg.

Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony samorządów z całej Polski. Zgłosiło się 236 gmin, które  podzieliły się swoimi osiągnięciami, dobrymi praktykami i planami na przyszłość. Jak zaznaczają urzędnicy, wśród zgłoszeń, które wpłynęły do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej nie zabrakło nieszablonowych rozwiązań realizowanych w ramach lokalnej polityki prorodzinnej. 

Ostatecznie spośród nadesłanych zgłoszeń do drugiego etapu konkursu zostało zakwalifikowanych po 10 samorządów z najwyższą liczbą punktów w każdej z pięciu kategorii (pod względem wielkości gminy).

W ankiecie samorządy udzielały odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. nakładów budżetowych na politykę rodzinną, korzystania z rządowych programów skierowanych do rodzin, czy przyznawanych we własnym zakresie uprawnień i stypendiów.

W kolejnym etapie analizowane były również osiągnięcia w realizacji długofalowej strategii działań w ramach polityki prorodzinnej. Na podstawie sumy punktów z pierwszego i drugiego etapu Kapituła Konkursu zarekomendowała po 3 samorządy w każdej kategorii. Wśród nich – w kategorii miejsko-wiejskiej – znalazł się właśnie Pleszew. 

Które z gmin ostatecznie zwyciężą? Tego dowiemy się już 13 maja br. podczas konferencji V4+ COALITION PRO FAMILIA. Tytuł zostanie przyznany w 5 kategoriach: Gmina wiejska, Gmina miejsko-wiejska, Gmina miejska do 20 tys. mieszkańców, Gmina miejska od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców, Gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców. Minister rodziny przyzna także 3 specjalne wyróżnienia.

- Nagrodzimy te samorządy, które zrozumiały, jak istotne jest inwestowanie w rodziny, naszą wspólną przyszłość i którym już udało się stworzyć odpowiednie warunki do życia dla rodzin – mówi minister rodziny i polityki społecznej.

Jak dodaje temu właśnie służy konkurs Samorząd PRO FAMILIA 2021, który ruszył w styczniu br. 

Sam burmistrz nie ukrywa zadowolenia z faktu, że Pleszew został docenieniu.

- Dzielimy się dobrymi praktykami w stwarzaniu warunków do życia rodzinom i planami na przyszłość – zaznacza Arkadiusz Ptak.

Nominowani do finałowego etapu rzadowego konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2021

  • GMINA WIEJSKA: Spytkowice (małopolskie), Miejsce Piastowe (podkarpackie), Markowa (podkarpackie)
  • GMINA WIEJSKO-MIEJSKA: Trzebnica (dolnośląskie), Pleszew (wielkopolskie), Opole Lubelskie (lubelskie)
  • GMINA MIEJSKA do 20 tys.: Czeladź (śląskie), Piława Górna (dolnośląskie), Bieruń (śląskie)
  • GMINA  MIEJSKA od 20 do 100tys.: Grodzisk Mazowiecki (mazowieckie), Żory (śląskie), Otwock (mazowieckie)
  • GMINA MIEJSKA powyżej 100tys.: Gdynia, Szczecin, Katowice

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.