Reklama

35-lecie Ośrodka Kultury w Żegocinie. To był piękny jubileusz [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Ośrodek Kultury w Żegocinie od 35 lat promuje lokalnych artystów i dba o kultywowanie tradycji. Kieruje swoje propozycje do różnych grup odbiorców: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.

Historia ośrodka kultury w Żegocinie sięga lat 80. XX wieku. Na terenie wsi prężnie działały wówczas liczne organizacje kulturalne i sportowe. Poważnym ograniczeniem były jednak warunki lokalowe – wszelkie uroczystości odbywały się na powietrzu, w salach zdewastowanego dworu czy w rozsypującym  się Klubie Rolnika. Dlatego pojawił się pomysł budowy zupełnie nowego obiektu.

10 lipca 1983 roku na zebraniu wiejskim powołano trzyosobowy komitet budowy w składzie: Andrzej Kościuszko, Marian Królak i Leon Twardowski. 15 listopada zakupiono pierwsze materiały budowlane, a już 4 lutego rozpoczęto prace rozbiórkowe obiektu, na którego fundamentach wzniesiono ośrodek kultury.

Obiekt oddano do użytku 9 listopada 1985 roku. Z kolei 1 stycznia 1987 roku Dom Kultury został zarejestrowany w Wydziale Kultury Sztuki Urzędu  Wojewódzkiego w Kaliszu jako Gminny Ośrodek Kultury w Czerminie z siedzibą w Żegocinie. 

Ośrodek Kultury w Żegocinie. Rozwijają, wychowują i promują 

Od 35 lat żegociński ośrodek kultury zapewnia dzieciom, młodzieży i dorosłym rozrywkę. Stwarza warunki do rozwijania talentów, promuje lokalnych artystów, dba o zachowanie regionalnych tradycji. Pod skrzydłami żegocińskiego ośrodka kultury działa chór „Cantare”, kabaret „Klapa”, Kapela Ludowa Zespół Salonowy i Zespół Folklorystyczny "Żegocinianie". 

Ośrodek organizuje również wiele wydarzeń  poświęconych pamięci rodu Chłapowskich  właścicieli miejscowego majątku i Heleny Modrzejewskiej. W 2011 roku otwarto w Żegocinie Salonik Heleny Modrzejewskiej i rodziny Chłapowskich. Jego wystrój stanowią meble nawiązujące do epoki, w której żyła znana artystka. Unikalną cechą saloniku jest to, że nie stanowi on zamkniętej sali muzealnej. Na wzór dawnego dworu jego drzwi stoją otworem dla przyjeżdżających do Żegocina gości. 

Ośrodek Kultury w Żegocinie. Gratulacje i wspomnienia 

Historia Ośrodka Kultury w Żegocinie nieodłącznie związana jest z osobą Zofii Zawady. To właśnie ona od początku istnienia kierują tą placówką. Za swoją pracę i działalność była wielokrotnie wyróżniana m.in.  "Medalionem im dr. Aleksandra hr. Szembeka za działalność na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi wielkopolskiej”. Wyróżnił ją też m.in. zarząd województwa wielkopolskiego za propagowanie działań proekologicznych i prokulturowych oraz za największą liczbę złożonych projektów. Z kolei z okazji 25-lecia pracy w dziedzinie upowszechniania kultury otrzymała nagrodę okolicznościową ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Podczas uroczystości jubileuszowych nie brakowało życzeń, ale też wzruszających wspomnień. Zofii Zawadzie gratulowali m.in.: poseł Andrzej Grzyb, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, przedstawiciele władz gminy Czermin z wójtem Sławomirem Spychajem i przewodniczącym rady Robertem Mikołajczakiem na czele, dyrektorzy ośrodków kultury z powiatu pleszewskiego, przedstawiciele organizacji wiejskich, zaprzyjaźnionych organizacji i instytucji oraz delegacja z niemieckiej gminy partnerskiej Steinhöfel.

- Dziękuję władzom gminy, powiatu, parlamentarzystom za tworzenie dobrego klimatu wokół rozwoju i promocji kultury w naszym regionie. Dziękuję sponsorom, którzy nas wspierają, wszystkim osobom towarzyszącym mi w tej pięknej, ale trudnej pracy, sympatykom będącym z nami na co dzień i od święta. Bez was nie byłoby nas – mówiła podczas uroczystości jubileuszowych Zofia Zawada.

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy