Bana Film Festiwal to nowe wydarzenie kulturalne w Pleszewie. Przypomnijmy: jego inicjatorem jest Paweł Sarbinowski - który przed laty współorganizował w Pleszewie przegląd kina niezależnego SPAM.
Bana Film Festiwal 2022 w Pleszewie
- Festiwal udało się zrobić dzięki fajnym warunkom i gościnności oraz przychylności Zajezdni Kultury i Przemysława Marciniaka. Mamy nadzieję, tak jak ta lokomotywa, będzie rozpędzał się coraz bardziej i będzie naturalnie wpisywał się w historię Pleszewa – mówił podczas oficjalnego otwarcia Paweł Sarbinowski, inicjator wydarzenia, który na co dzień tworzy scenariusze filmowe i telewizyjne, zajmuje się konsultacją scenariuszową, a także prowadzi liczne warsztaty filmowe, scenopisarskie dla dzieci oraz młodzieży.
Tele Bana 2022 w Pleszewie
Podczas inauguracji festiwalu wręczono specjalną nagrodę - Tele Banę 2022 - w konkursie na film dla dzieci i młodzieży. Motywem przewodnim był oczywiście pociąg. Ostatecznie zwycięski film nakręciły wspólnie trzy koleżanki: Julka Nowaczyk, Martyna Głowacka oraz Aleksandra Hartleb.
- Świetnie się przy tym bawiliśmy - mówiły zgodnie dziewczyny na scenie podczas odbierania wyróżnienia.
Warto zaznaczyć, że nagrodę - wspólnie z dyrektorem zajezdni wręczył osobiście... Chuck Norris! A konkretniej jego sobowtór - Jacek Pieniążek, który przyjechał do Pleszewa.
Ostatecznie najlepszym filmem całego festiwalu uznano „Stancję” w reżyserii Adriana Apanela. Najlepszym filmem dokumentalnym została z kolei „Cisza głębin” Rafała Makolądry, a fabularnym „Mor” Nikity Tanadzhy.
Warto dodać, że gościem specjalnym festiwalu był Tadeusz Szczepański – pochodzący z Pleszewa profesor łódzkiej „filmówki”, historyk filmu i krytyk. Wystąpił z bardzo ciekawym wykładem o kolei w filmie.
Pleszewska Galeria Zasłużonych dla Sztuki Filmowej
Otrzymał także honorową nagrodę burmistrza Pleszewa oraz zainaugurował specjalną kolejową Galerię Zasłużonych dla Sztuki Filmowej - odsłaniając tabliczkę ze swoim nazwiskiem.W ramach Bana Film Festiwalu odbył się także blok filmowy dla dzieci w pleszewskim kinie, warsztaty filmowe oraz pokaz specjalny produkcji „Papcio Chmiel” w reżyserii Petro Aleksowskiego. Festiwalowi towarzyszyła wystawa kolaży, których głównym tematem był oczywiście film. Stworzyły je uczennice klasy filmowej z I Liceum im. St. Staszica w Pleszewie oraz wolontariuszki z Senioralnego Centrum Wolontariatu w Pleszewie. Patronat medialny nad imprezą sprawowało „Życie Pleszewa".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.