Pierwszego dnia (18 października 2024 roku) książnica zaprosiła na wernisaż wystawy miejscowego klubu FotografujeMY zatytułowanej „Wodne zakątki powiatu pleszewskiego”. Pokazany zbiór wpisuje się w VII Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki (pod nazwą "Wobec wody"). Premierowej prezentacji towarzyszyła interesująca prelekcja Przemysława Żurawlewa na temat ptaków oraz innych mieszkańców zbiorników wodnych w powiecie pleszewskim. Z kolei najmłodsi tego dnia mieli okazję pobawić z dużym misiem.
W sobotę (19 października) dzieci z dużym zaangażowaniem wzięły udział w warsztatach z wykonywania domków dla pszczół (wysłuchały też cennej lekcji o tych pożytecznych zwierzętach) czy prac z użyciem mchu.
Ostatni dzień obchodów zaczął się imprezą dla maluchów z Panem Poetą, który przybył do biblioteki z Kurą, Kaczką i Pawiem. Z kolei wieczorem odbył się piękny koncert w wykonaniu Doroty Miśkiewicz i Marka Napiórkowskiego.
- Publiczność wysłuchała wielu wspaniałych utworów, takich jak: „Ja nie chcę spać” autorstwa Agnieszki Osieckiej i Krzysztofa Komedy, „Samba z kalendarza” ze słowami Wojciecha Młynarskiego, a także „A co sny?” napisanej przez Bogdana Loebla. Można było także pogwizdać z wokalistką w rytm niosącej do tańca piosenki: „Nucę, gwiżdżę sobie” ze słowami Michała Rusinka oraz – tego samego autora – „Budzić się i zasypiać (z tobą)” – relacjonują przedstawiciele biblioteki.
Biblioteka w Pleszewie diagnozuje potrzeby mieszkańców
Pleszewska biblioteka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. Przypomnijmy, że w zeszłym roku odwiedzało ją średnio 140 osób dziennie. Wypożyczono ponad 110 tysięcy książek. Zorganizowanych zostało blisko 400 wydarzeń.
- Niezwykle ważne jest to, że poszerza się krąg ludzi, którzy do nas przychodzą. Jeszcze niedawno była to stała publiczność, teraz zauważamy, że tych osób jest coraz więcej. Coraz częściej odwiedzają nas czytelnicy spoza gminy Pleszew, a nawet powiatu pleszewskiego – komentowała w rozmowie z naszym portalem dyrektorka placówki - Zuzanna Musielak-Rybak.
W tym roku książnicy przyznano też tytuł „Mistrz Promocji Czytelnictwa 2023”.
Co jest kluczem do sukcesu? Szefowa biblioteki zauważa, że istotna jest diagnoza potrzeb mieszkańców.
- Cieszę się, że Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich tym wyróżnieniem zwróciło uwagę na to, co jest dla nas ważne, czyli spójność organizowanych wydarzeń. Udaje się to dlatego, że pomysły, które realizujemy poprzedzone są diagnozą - rozmowami z czytelnikami o tym, czego oni oczekują. Z nich wypływa bardzo dużo informacji - mówiła w rozmowie z naszym portalem Zuzanna Musielak-Rybak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.