Reklama

Bitewna zawierucha w Dobrzycy. Muzeum Ziemiaństwa zaprezentuje artystyczny świat Juliusza i Wojciecha Kossaków

Opublikowano: śr, 3 lis 2021 20:05
Autor:

Bitewna zawierucha w Dobrzycy. Muzeum Ziemiaństwa zaprezentuje artystyczny świat Juliusza i Wojciecha Kossaków - Zdjęcie główne

Jeden z obrazów zaprezentowanych na wystawie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zaprasza na ekspozycję czasową, poświęconą najwybitniejszym przedstawicielom rodu Kossaków – Juliuszowi i Wojciechowi, ojcu i synowi, którzy w niezwykle poetycki, ale zarazem realistyczny sposób ilustrowali rzeczywistość okresu postromantycznego.

Jak co roku w okresie jesienno-zimowym Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy przygotowuje dla odwiedzających kolejną wystawę kolekcjonerską.

"Bitewna zawierucha. Artystyczny świat Juliusza i Wojciecha Kossaków" w Dobrzycy

- Tym razem zapraszamy na ekspozycję czasową, poświęconą najwybitniejszym przedstawicielom rodu Kossaków – Juliuszowi i Wojciechowi, ojcu i synowi, którzy w niezwykle poetycki, ale zarazem realistyczny sposób ilustrowali rzeczywistość okresu postromantycznego. Sceny batalistyczne, malarstwo historyczne czy zachwycające wizerunki koni (zwierząt ukochanych przez malarzy), to tylko niektóre działa, które będzie można wkrótce zobaczyć w dobrzyckim Pałacu - zachęcają kuratorzy najnowszej ekspozycji w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Wśród najcenniejszych eksponatów znaleźć będzie można między innymi:

  • Artyleria w odwrocie (fragment panoramy Berezyna),
  • Stadnina przy wodopoju

Należy jednak zaznaczyć, że wystawa to również jedyna i niepowtarzalna okazja do zapoznania się z mniej popularną twórczością jednych z najwybitniejszych malarzy polskich. Pochodzące z kolekcji prywatnej obrazy, pozwolą na nowo odkryć twórczość znanego i cenionego artystycznego rodu Kossaków.

- Tło dla prezentowanego malarstwa stanowić będzie ekspozycja broni palnej i białej z okresu XVII, XVII i XIX wieku, pochodzącej z kolekcji prywatnej. Wśród nich podziwiać będzie można m.in. karabele, szable polsko-węgierskie i talwary - zachęcają organizatorzy.

Kuratorzy wystawy zaznaczają z kolei, że historia rodu Kossaków zaczęła się dość niepozornie.

- Młody, niezwykle utalentowany ale ubogi Juliusz Kossak, który porzucając studia prawnicze postanowił zostać malarzem, spotyka w Warszawie „śliczną brunetkę” Zofię z Gałczyńskich, córkę bogatego ziemianina z wielkopolskich Siąszyc i postanawia ożenić się z nią. Para popełnia tym oczywisty mezalians, jednak już wkrótce daje początek rodzinie niezwykłej, której członkowie zapisali się w historii jako twórcy polskiego świata artystycznego i literackiego. Wśród potomków Zofii i Juliusza należy wymienić przede wszystkim ich syna Wojciecha – kontynuatora twórczości swego ojca, ale również poetkę Marię Pawlikowską - Jasnorzewską, „pierwszą damę polskiej satyry” Magdalenę Samozwaniec czy przyszłą żonę Stanisława Witkiewicza – Jadwigę. Rodzinna willa z Krakowie, zwana „Kossakówką” stale gościła u siebie śmietankę polskiej inteligencji z Henrykiem Sienkiewiczem, Adamem Asnykiem czy Józefem Chełmońskim na czele - zaznaczają kuratorzy wystawy w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Dobrzyca. Jak długo będzie trwać wystawa?

Wystawa otwarta zostanie 6 listopada 2021 roku - w sobotę - o godz. 15.00  w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Wstęp bezpłatny!

Czas ekspozycji: od 6 listopada 2021 do 27 lutego 2022

Kuratorzy: Sylwia Malchrzycka, Szymon Balcer

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy