Reklama

Byli BLISKO mieszkańców. Biblioteka w Pleszewie podsumowała dwa lata dużego projektu

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Masa ciekawych spotkań, warsztatów, zajęć, stworzenie nowych klubów tematycznych... Przez ostatnie dwa lata w pleszewskiej bibliotece działo się baaardzo dużo. Wszystko m.in. za sprawą programu „BLISKO”, w ramach którego realizowano projekt ,,Stacja Biblioteka - tu jesteś u siebie".

W pleszewskiej bibliotece od lat dzieje się bardzo dużo. Ostatnie dwa lata były dla naszej instytucji kultury jednak jeszcze bardziej intensywne.

Wszystko za sprawą realizowanego tutaj projektu ,,Stacja Biblioteka - tu jesteś u siebie” - w ramach dotacyjnego konkursu BLISKO, który jest ważnym elementem Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Konkurs BLISKO. Masa inicjatyw w bibliotece w Pleszewie

Przypomnijmy: dwa lata temu pleszewska biblioteka znalazła się w gronie beneficjentów pierwszego naboru tego programu, który w swoich założeniach ma wzmocnienie roli biblioteki - poprzez stworzenie tu swoistego "trzeciego miejsca".

- Wszystkie inicjatywy, do których zaprosiliśmy mieszkańców, były związane z budową w bibliotece tzw. trzeciego miejsca, czyli przestrzeni, w której mogą spędzać czas czy rozwijać się i która będzie dla nich naturalnym miejscem - po domu i pracy lub szkole. Krótko mówiąc, chodzi o to, by w bibliotece każdy mógł się czuć jak u siebie – mówi Zuzanna Musielak-Rybak, dyrektorka biblioteki.

Kwota, jaką pozyskała biblioteka w Pleszewie to 131 tys. zł.

Pieniądze pozwoliły na realizację wielu ciekawych rzeczy: warsztatów, zajęć, spotkań tematycznych, autorskich, czy stworzenie nowych klubów działających właśnie przy bibliotece.

"Clubbing" w bibliotece w Pleszewie

- Osią nowej oferty biblioteki stały się kluby zainteresowań - przyznaje Zuzanna Musielak-Rybak.

Przypomnijmy: już w ubiegłym roku dzięki projektowi, w bibliotece uruchomiono m.in. kluby tematyczne dla młodych rodziców, kobiet dbających o zdrowy styl życia i rozwój, miłośników podróży i wszystkich tych, którzy lubią porozmawiać o kulturze - lokalnej i nie tylko.

W ramach idei trzeciego miejsca - do istniejących już klubów dołączyły kolejne: m.in. Klub Splotersi, łączący panie, które robią fantastyczne przedmioty w ramach makramy.

Nie lada gratką  dla mieszkańców była przez miniony czas także możliwość spotkania się z fantastycznymi gośćmi, którzy uświetnili inauguracyjne spotkania każdego z klubów. 

- Nasz projekt w programie BLISKO sprawił, że przy ul. Kolejowej 1, w budynku biblioteki, pojawili się kolejni wspaniali goście: pisarze, dziennikarze, artyści, pasjonaci. Szczególnie cenne było dla nas to, że zapraszając ich, kierowaliśmy się szeroko zdiagnozowanymi oczekiwaniami naszych użytkowników - ludzi, którzy chcą spędzać czas w gościnnych murach biblioteki. To dla nich przygotowujemy naszą ofertę, a nawet - jak się okazuje - spełniamy kulturalne marzenia - mówi dyrektor pleszewskiej biblioteki.

Dni i zajęcia tematyczne w bibliotece w Pleszewie

Warto dodać, że przez ostatnie miesiące organizowano m.in. dni i zajęcia tematyczne - jak choćby magiczny Dzień Harrego Pottera. To oczywiście tylko jeden z wielu przykładów, fani mitologii słowiańskiej mogli uczestniczyć w Dniu Słowiańskim, a seniorzy w zajęciach poświęconych etnografii i kulturze regionu.

- Działo się tak dużo i wydarzenia były na tyle różnorodne, że część z mieszkańców mogła nawet nie zwrócić na niektóre wydarzenia. Gdybym nie prowadziła kalendarza, to sama bym nie wiedziała, co będziemy robić w pracy. Nagromadzenie doświadczeń, przeżyć było szalone - żartowała podczas podsumowania projektu Zuzanna Musielak-Rybak.

Dzięki projektowi BLISKO pojawiło się także nowe wyposażenie w bibliotece.

Jak podkreśla na koniec dyrektor biblioteki w Pleszewie, największą wartością projektu, są jednak ludzie, którzy to wszystko tworzą. Podczas podsumowania dwóch lat działań podziękowano wszystkim, którzy angażowali się - i wciąż angażują - w poszczególne kluby, warsztaty, wydarzenia.

- Skończył się dla nas czas "łapanki" ludzi do działania. Mieszkańcy chcą działać i to jest dla nas największa wartość - podsumowuje z dumą Zuzanna Musielak-Rybak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy