Reklama

Dobrzyca. Co z remontem filii biblioteki w Sośnicy? „Spróchniałe drewno spowodowało szczeliny”

Opublikowano: ndz, 9 maj 2021 16:00
Autor:

Dobrzyca. Co z remontem filii biblioteki w Sośnicy? „Spróchniałe drewno spowodowało szczeliny” - Zdjęcie główne

Dobrzyca. Co z remontem filii biblioteki w Sośnicy?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Czy w filii gminnej biblioteki w Sośnicy uda się wymienić okna? Z taką prośbą – w imieniu mieszkańców - zwróciła się niedawno radna Maria Ciesielczyk. Obecne okna mają bowiem już kilkadziesiąt lat – i są przyczyną zimna w poszczególnych pomieszczeniach bibliotecznej filii.

Reklama

Jak przypomina radna Maria Ciesielczyk, wspomniane okna w bibliotecznej filii znajdującej się w Sośnicy są już bardzo stare.

CZYTAJ TAKŻE: Dobrzyca. Rusza wielki remont biblioteki. „Zmieni się praktycznie wszystko”

Dobrzyca. Filia biblioteki w Sośnicy. Niskie temperatury szkodzą księgozbiorowi

- Obecne okna były zamontowane od początku powstania budynku (ok. 50 lat temu). Ich stan jest bardzo zły. Spróchniałe drewno spowodowało szczeliny, przez które przenika zimne powietrze. Obecnie temperatura w pomieszczeniach, gdzie zgromadzona jest większość księgozbioru wynosi od 2 do 5 st. C, zaś w ogrzewanym elektrycznymi grzejnikami pomieszczeniu, w którym znajdują się komputery i drukarki, nie można osiągnąć temperatury powyżej 18 st. C. – wylicza obrazowo Maria Ciesielczyk.

I wprost przy tym dodaje, że wspomniane niskie temperatury są po prostu szkodliwe – zarówno dla księgozbioru jak i urządzeń.

- Tegoroczny fundusz sołecki przeznaczyliśmy w całości na dalszy remont Klubu Świetlika i montaż nowego ogrzewania. Środki te nie wystarczą jednak na wykonanie wszystkich prac, stąd nasza prośba o wsparcie finansowe. Jesteśmy świadomi ograniczeń dochodów gminy, ale być może gmina otrzyma dodatkowe fundusze, którymi będzie mogła wspomóc nasze działania – opisuje radna.

Remont filii biblioteki w Sośnicy. Będą prace

Czy jest więc szansa na zmiany?

Wojciech Maniak, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dobrzycy, przyznaje, że w tym roku trudno będzie już wygospodarować wolne środki w budżecie na wspomniany przez radną cel. W tej chwili spore koszty pochłania bowiem inny – trwający cały czas – remont głównej biblioteki. Pisaliśmy o tym niedawno szeroko na naszych łamach – miejsce to zmieni się wkrótce nie do poznania. Wspomniana inwestycja ma więc spory wpływ na koszty GCK – stąd – jak zaznacza dyrektor – nie może obiecać prac w Sośnicy w tym roku.

CZYTAJ TAKŻE: Dobrzyca. Ruszył remont biblioteki. Wspólnymi siłami przeniesiono tysiące książek

– Wszystko ze względu na planowany generalny remont wypożyczalni dla dorosłych oraz czytelni w Dobrzycy – przyznaje dyrektor.

– Planujemy również 1 czerwca uruchomienie elektronicznej wypożyczalni, która w tej chwili powinna być już standardem, zwłaszcza w bibliotece głównej. Umowa z firmą „Sokrates” została już podpisana, więc na ten cel muszą być zabezpieczone obecnie środki – zaznacza Wojciech Maniak.

Dyrektor obiecuje jednak podejść do remontu w budynku w Sośnicy – tak szybko jak to tylko będzie możliwe – czyli w przyszłym roku budżetowym.

– Mogę zapewnić, że w projekcie budżetu na 2022 rok środki zostaną zaplanowane – obiecuje dyrektor GCK w Dobrzycy.

Przypomina jednak na koniec, że ostateczna decyzja i tak – jak zawsze - należeć będzie zarówno do burmistrza jak i rady miejskiej w Dobrzycy, która zatwierdza wszystkie wydatki w gminie.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.