reklama
reklama

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Koncerty w Dobrzycy, Żegocinie i Jarocinie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Już po raz 24. odbędą się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Koncerty odbędą się w Dobrzycy, Żegocinie i Jarocinie.
reklama

W tym roku udział w festiwalu weźmie piętnaście zespołów z pięciu państw: z Czech, Bośni i Hercegowiny, Słowacji, Węgier i Polski.

XXIV Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w tym roku odbywać się będą w Dobrzycy, Żegocinie i Jarocinie. Impreza rozpocznie się w piątek 30 czerwca koncertem na rynku - Placu Kongresowym przy kościele - w Dobrzycy. To nowa lokalizacja na festiwalowej mapie. Początek o godz. 18.00. Kolejnego dnia, w sobotę (1 lipca) również od godz. 18.00, będzie można obejrzeć występy na placu przy ośrodku kultury w Żegocinie. Tam program jest nieco bardziej rozbudowany, bo na publiczność czekać będą również "włościańskie smaki", czyli degustacja lokalnych potraw i wystawa sztuki ludowej.

Finał będzie miał miejsce w Jarocinie. Koncert galowy odbędzie się w niedzielę 2 lipca w amfiteatrze w Jarocinie. W razie niepogody zostanie przeniesiony do Jarocińskiego Ośrodka Kultury. To wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00.

Wcześniej, bo o godz. 15.30 zespoły będą uczestniczyły we mszy św. odprawianej specjalnie w ich intencji w kościele św. Marcina w Jarocinie.

Patronat medialny nad imprezą - podobnie, jak i w poprzednich latach - objęła "Gazeta Jarocińska" i "Życie Pleszewa". 

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne odbyły się w zeszłym roku po raz pierwszy po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Impreza jest organizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej z Potarzycy, które sprawuje mecenat nad Zespołem Folklorystycznym "Snutki" z Potarzycy.  Zostało zawiązane w 1996 roku przez rodziców małych artystów. 

Kilka faktów z historii gospodarza MSF, czyli Zespołu Folklorystycznego "Snutki" z Potarzycy

Zespół "Snutki" powstał w 1984 roku w miejscowej szkole podstawowej jako kółko zainteresowań. Inicjatorką jego założenia była Aleksandra Mendelska, kierownik artystyczny i choreograf. Nazwa nawiązuje do haftu białego nasnuwanego wykonywanego - w sąsiadującej z Potarzycą - Golinie. Dwa lata później grupa zaczęła odnosić swoje pierwsze sukcesy. Do zespołu należą dzieci i młodzież z terenu niemalże cełej Ziemi Jarocińskiej. Obecnie zespół tworzą trzy grupy taneczne oraz kapela ludowa (akordeon, skrzypce, trąbka, kontrabas i bęben) i wielkopolska kapela dudziarska.     W 2019 roku udało się zakupić kompletne stroje wielkopolskie - damskie i męskie, damskie czepce i męskie kapelusze oraz obuwie sceniczne dla wszystkich członków zespołu. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019. Środki własne wymagane do realizacji tego zadania pokryła gmina Jarocin. W miesiącach od lipca do października 2020 r. przygotowano i wprowadzono do programu artystycznego zespołu „Snutki” widowisko sceniczne „Jak to w Golinie i okolicy dawniej bywało”. Przedsięwzięcie to sfinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020 przy wsparciu z gminy Jarocin. 

"Snutki" w najbliższy piątek (23 czerwca) można będzie zobaczyć również w widowisku zorganizowanym przez Muzeum Regionalne w Jarocinie z okazji Nocy Świętojańskiej. "Wianki" rozpoczną się o godz. 22.00 w jarocińskim amifiteatrze, a później sceną stanie się parkowy staw. [SZCZEGÓŁY TUTAJ]

 

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu jarocinska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama