Reklama

KGW Grab. Działają aktywnie od 60 lat [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Koło Gospodyń Wiejskich w miejscowości Grab działa prężnie od 60 lat. Organizacja zrzesza aktywne kobiety, które kultywują tradycję i historię. Mało tego - pokazują - jaką radość dają pasje, zainteresowania i działalność na rzecz lokalnej społeczności.

KGW w miejscowości Grab - działa od 1963r. Z początku organizacją zarządzała Wanda Kaźmierczak, po niej Krystyna Mizerna, a następnie Alicja Cierniak. Zaś w 2007r. za stery chwyciła - Sylwia Świątek, a dziś na czele stoi Sylwia Żakowska. Ale – co jest i ciekawe, i niespotykane – to w szeregach organizacji działa też sześciu panów.

– Działają bardzo prężnie, bez ich pomocy trudno byłoby nam zorganizować wiele imprez. Pomagają, angażują się, opłacają składki. Zawsze możemy na nich liczyć – opowiada nam Sylwia Żakowska, szefowa KGW Grab. 

Integracja to podstawa 

Kilkadziesiąt lat temu powstałe na wioskach KGW – zajmowały się głównie rozprowadzaniem piskląt, organizowaniem kursów gotowania czy szycia. Zaś na imprezy przychodziły całe miejscowości. Nie inaczej było w Grabiu.

- Dziś w XXI wieku jest o wiele trudniej cokolwiek zorganizować, ze względu na formalności z tym związane – mówiła nam już jakiś czas temu ówczesna przewodnicząca - Sylwia Świątek.

Jednak pomimo trudności imprezy ciągle integrują lokalną społeczność. Dlatego panie chętnie cały czas włączają się w przygotowanie chociażby święta plonów czy Dnia Kobiet.

– Organizujemy wyjazdy. Ostatnio do Torunia i na jarmark bożonarodzeniowy, organizujemy też w ciągu roku kilka imprez: festyn z okazji święta najmłodszych, co roku organizujemy Dzień Kobiet – mówi nam szefowa KGW.

I dodaje, że koło ściśle przy tym współpracuje z miejscowymi organizacjami: OSP, stowarzyszeniem, radą sołecką, sołtysem.

– Wszyscy staramy się razem działać na rzecz wsi, współpraca z gminą również układa się bardzo dobrze. Społeczna działalność nie jest prosta, wiadomo, że dużo trzeba dać od siebie, zwłaszcza czasu. Ale mam taką grupę mieszkańców, na którą zawsze można liczyć, za co dziś im dziękuję. Jak jest hasło, że coś organizujemy, to są chętni do pomocy – podkreśla Sylwia Żakowska. 

60-te urodziny 

W tym roku koło świętowało 60-lecie powstania. Uroczystość rozpoczęła się mszą w kościele Wniebowzięcia NMP w Żegocinie. Po nabożeństwie członkinie i zaproszeni goście spotkali się na sali wiejskiej. Nie zabrakło toastu, urodzinowego tortu i życzeń m.in. od sołtys - Sylwany Szcześniak i wójta Czermina - Sławomira Spychaja.

Czas upłynął na rozmowach, wspominkach oraz oglądaniu i wpisach do kroniki.

Warto nadmienić, że KGW Grab skupia łącznie razem z seniorkami 54 panie. Czynnych członkiń jest 24 w tym 6 panów. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy