Reklama

Piątek trzynastego – najpopularniejsze przesądy. Wierzycie w nie?

Opublikowano:
Autor:

Piątek trzynastego – najpopularniejsze przesądy. Wierzycie w nie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Dziś piątek trzynastego data - na którą nawet osoby niewierzące w przesądy zwracają szczególną uwagę. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze przesądy.

Gdy w kalendarzu pokazuje się piątek trzynastego - osoby przesądne czują niepokój.Unikają ryzykownych sytuacji, zwracają szczególną uwagę na czarne koty przebiegające przez drogę, przechodzenie pod drabiną i z nadzieją wypatrują kominiarza.

Historia pechowego piątku trzynastego

Są tacy, którzy uważają, że pechowy piątek trzynastego ma swój początek 13 października 1307 roku. Wtedy to król Francji Filip IV oskarżył Templariuszy o to, że szerzą herezję, sodomę oraz bałwochwalstwo i wtrącił ich do lochów. Templariusze byli niewinni, a król ukarał ich za to, że miał u nich ogromny dług, którego nie chciał spłacać. Podobno Jacques de Molay – ostatni wielki mistrz zakonu Templariuszy zanim spłonął na stosie przeklął króla Filipa IV i papieża Klemesa V. Rok później obaj zmarli. 

Popularność piątek 13 zyskał jednak dopiero na początku XX wieku, kiedy to prosty lud – wspominając wydarzenie z XIV wieku – postanowił zachowywać wyjątkową ostrożność w piątek trzynastego. 

Piątek trzynastego – przesądy

Ludzie unikają tego, co może przynieść im pecha – świadomie, lub podświadomie. Jakie przesądy są najbardziej popularne w piątek trzynastego? 

  • Nie wolno przechodzić pod drabiną lub słupem. Jeżeli nie można tego uniknąć – należy podczas przechodzenia skrzyżować palce. 
  • Należy unikać czarnych kotów, które podobno przynoszą pecha. Jeżeli czarny kot przebiegnie nam drogę powinniśmy skrzyżować palce i splunąć przez lewe ramię, zawrócić i wybrać inną drogę lub poczekać, aż drogą przejdzie ktoś inny.
  • Nie należy wstawać z łóżka lewą nogą.
  • Zbicie lusterka może przynieść 7 lat nieszczęścia
  • Oglądanie się za siebie w wielu kulturach uważane jest za zły znak, więc lepiej tego unikać

Piątek 13 – wierzenia ludowe

Z piątkiem trzynastego związane są nie tylko przesądy, ale także wierzenia ludowe, które mówią nam, czego nie powinniśmy w tym dniu robić. Już nasze prababki przestrzegały, by w piątek trzynastego nie czynić żadnych poważnych inwestycji. Nie powinniśmy więc w tym dniu kupować nowego samochodu czy mieszkania. Nie warto też rozpoczynać żadnych nowych interesów, bo mogą być one z góry skazane na porażkę. 

A ty masz jakieś wspomnienia związane z piątkiem trzynastego? Przydarzyło ci się coś, co wskazywałoby na to, że ten dzień faktycznie jest pechowy? A może traktujesz go jak każdy inny piątek? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami. W komentarzach wpisujcie, w jakie przesądy wierzycie!

Artykuł pochodzi z portalu krotoszynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy