reklama
reklama

Plener rzeźbiarski w Żegocinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura „Historia Żegocina w drewnie ukryta” pod takim hasłem odbył się pierwszy w historii miejscowości i gminy plener rzeźbiarski.
reklama

Wydarzenie, które  zorganizowało Stowarzyszenia Miłośników Wsi Żegocin dofinansowane było ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 - W ramach projektu wykonano 4 rzeźby wybitnych historycznych postaci związanych z ziemią żegocińską. Projekt powstał z myślą o wielopokoleniowej lekcji historii w plenerze, która stanowić będzie atrakcję zarówno dla najmłodszych, jak i starszych – mówi Zofia Zawada, prezes Stowarzyszenia Miłośników Wsi Żegocin i szefowa miejscowego ośrodka kultury. 

Zadanie zostało wykonane podczas tygodniowego pleneru z udziałem 4 rzeźbiarzy: Zdzisława Gotfryda z Brzezin koło Kalisza, Łukasza Zabłockieo z miejscowości Lututów (woj. łódzkie), Franciszka Pytla z miejscowości Kolonia Dzięcioły Bliższe (woj. mazowieckie) i Mariusza Borowy - Turza Wielka (woj. warmińsko-mazurskie). 

Codziennie od godzin porannych do wieczornych artyści tworzyli rzeźby na placu przy Ośrodku Kultury w Żegocinie, a więc każdego dnia można było podziwiać etapy pracy artystów i przyglądać się ich rzemiosłu. 

Techniką piły spalinowej oraz dłuta artyści wykonali 4 rzeźby stanowiące odwołanie do historii miejscowości Żegocin.

Wśród nich są: rycerz Żegota -  służący u boku króla Kazimierza Wielkiego, od którego imienia pochodzi nazwa miejscowości;  Józef (herbu Dryja) Chłapowski - II Patron Wielkopolskich KółekRolniczych (od 1900-1910 roku) i powstaniec wielkopolski – symbol licznie zaciągniętych młodzieńców i mężczyzn z Żegocina i spośród wiernych Parafii Żegocin do walki w Powstaniu Wielkopolskim (1918-1919).

Wśród wykonanych postaci nie mogło zabraknąć Teofili (herbu Korybut) Chłapowskiej – pierwszej założycielki Kółek Włościańskich w Wielkopolsce, których ciągłością jest Kółko Włościanek w Żegocinie świętujące w tym roku już 115-lecie istnienia tej organizacji (1907 r.);

Z inicjatywy Teofili Chłapowskiej powstało w Żegocinie Przytulisko - Dom Św. Józefa dla starszych kobiet oraz ochronka dla wiejskich dzieci. Hrabina organizowała liczne kursy gotowania, opiekowała się kościołem, przyjmowała do domu sieroty zapewniając im utrzymanie do czasu wyuczenia się zawodu i znalezienia pracy, prowadziła szkołę tajnego nauczania języka polskiego i historii, a w czasie I wojny światowej pomagała rodzinom żołnierzy urządzając zbiórki oraz wysyłkę żywności i odzieży dla ludności środkowej i wschodniej Polski, nękanej działaniami wojennymi. Przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego urządziła punkt szycia i haftu artystycznego godła – orła powstańczego. Teofila Chłapowska za swoją działalność odznaczona została papieskim orderem Pro Ecclesia et Pontifice (pol. Dla Kościoła i Papieża) - jednym z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej

Dodatkowo w ramach projektu podczas jubileuszu 115-lecia Kółka Żegocińskiego odbył się pokaz „speed wood carving”, wówczas rzeźbiarze w zaledwie godzinę wykonali każdy jedną rzeźbę. 

- Na tę okoliczność Stowarzyszenie Miłośników Wsi Żegocin pozyskało jako wkład rzeczowy drewno do tworzenia rzeźb, które ofiarował Mateusz Szkudlarek - mieszkaniec Żegocina oraz Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Taczanów – dodaje Zofia Zawada. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama