Zwyczaj przygotowywania Grobów Pańskich to nie jest tradycja typowo Polska. Przywędrowała do nas prawdopodobnie z Niemiec lub z Czech. W większości krajów europejskich zaczęła zanikać już w XVIII wieku. Zachowała się w Polsce, na południu Niemiec, w Austrii i w niektórych regionach Włoch.
Grób Pański w kościele w Gołuchowie - 2019 rok
W Wielki Piątek i Wielką Sobotę tysiące ludzi w całej Polsce odwiedzają "Groby Pańskie". W niektórych parafiach kościoły otwarte są całą noc z piątku na sobotę. Tak będzie w tym roku m.in. w pleszewskiej parafii św. Floriana.
- Pragniemy zorganizować adorację całą noc z piątku na sobotę poszukujemy mężczyzn, którzy podjęliby trud czuwania pilnowania grobu Jezusa od 23.00 do 7.00 - infomuje proboszcz - ks. kan. Krzysztof Guziałek.
Zwyczaj przygotowywania Grobów Pańskich pojawił się już we wczesnym średniowieczu. Wtedy krzyż lub Najświętszy Sakrament na czas Wielkiego Piątku i Wielką Sobotę (do porannych rezurekcji) przykrywano kamieniem, co miało symbolizować grób. Natomiast figura Chrystusa pojawiła się już w epoce nowożytnej, najprawdopodobniej w epoce baroku w XVII wieku.
Kuczków, 2020 rok. fot. Parafia Kuczków
Grób Pański jest symboliczną dekoracją przygotowywaną w kościołach w Wielkim Tygodniu na pamiątkę śmierci Chrystusa. W różnych okresach historycznych starano się wprowadzać do grobów aktualne motywy. W czasach rozbiorów, okupacji niemieckiej oraz stanu wojennego ustrojony grób odzwierciedlał aktualne przeżycia narodu polskiego.
Kościół parafialnyn w Szymanowicach, 2017 rok. Fot. Parafia Szymanowice
Kucharki, 2020 rok. Fot. I. Worobiec
Lenartowice, 2019 rok. fot. Parafia Lenartowice
Kościelna Wieś, 2019 rok
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.