Premiera książki pierwotnie planowana była na początku grudnia 2021 r.. Wówczas jednak wydarzenie odwołano ze względu na sytuację pandemiczną.
Książka „Kajew, Cieśle, Wszołów szlakiem dziejów” jest siódmą z kolei publikacją popularnonaukową poświęconą dziejom naszego mikroregionu, wydaną przez samorząd gminy Gołuchów i Gołuchowskie Centrum Kultury „ZAMEK”.
Autorką opracowania jest Agnieszka Słupianek-Winkowska. Pani Agnieszka jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła studia na kierunku historia oraz ochrona dóbr kultury na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu.
„Kajew, Cieśle, Wszołów szlakiem dziejów” to kolejna pozycja stworzona przez Agnieszkę Słupianek – Winkowską. W 2014 roku autorka wydała książkę „Dzieje miejscowości Brzezie w świetle źródeł” przedstawiającej całościową monografię tej wsi położonej w gminie Pleszew.
Od niedawna pani Agnieszka jest członkinią Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Obecnie zajmuje się opracowaniem haseł do Słownika Biograficznego Wielkopolski Południowo-Wschodniej, a także zaangażowana jest w badania genealogiczne dotyczące rodu Biadałów, którego historia łączy się z kultem Matki Boskiej Turskiej.
Promocja książki „Kajew, Cieśle, Wszołów szlakiem dziejów”
Promocja książki „Kajew, Cieśle, Wszołów szlakiem dziejów” zgromadziła w „Kasztanowym Dworze” ponad 300 osób. Nie zabrakło zaproszonych gości w tym: wójta Marka Zdunka, wicestarosty Damiana Szwedziaka, radnych, sołtysów i mieszkańców opisywanych w publikacji miejscowości.Postać autorki przybliżył zebranym gołuchowski radny Adam Gramala. Krótką recenzję książki w kontekście źródeł przedstawił Maciej Kowalczyk – dr. nauk prawnych i historyk. O znaczeniu pracy historyka i regionalisty mówił z kolei Mateusz Halak, który obecnie pracuje w szkole polskiej przy Ambasadzie RP w Paryżu i stamtąd przekazał pozdrowienia dla wszystkich zebranych na spotkaniu. Wyjątkowym gościem uroczystości była również Helena Łopińska – potomkini rodu Rekowskich, dawnych właścicieli dworu w Kajewie.
Na zakończenie spotkania, trzy utwory muzyczne zaprezentowali młodzi muzycy: Adrianna Zagrodnicka oraz Karol Pilarski.
Zebranie dziejów wsi, począwszy od pradziejów aż do czasów współczesnych, i zaprezentowanie ich w formie wydawnictwa popularnonaukowego, jest zdecydowanie działaniem unikatowym i innowacyjnym samorządu gminy Gołuchów, zarówno na skalę powiatu, województwa, a może nawet i kraju. Z pewnością niewiele gmin w Polsce poszczycić się może kolekcją książek popularnonaukowych opisującą dzieje wszystkich tworzących je miejscowości – podkreślają gołuchowscy samorządowcy.
Publikację wydano ze środków: Samorządu Gminy Gołuchów, Gołuchowskiego Centrum Kultury „ZAMEK. Z kolei organizatorami wydarzenia byli: Gmina Gołuchów, Gołuchowskie Centrum Kultury „ZAMEK” we współpracy z Adamem Gramalą oraz sołtysami miejscowości Kajew, Cieśle, Wszołów: Krystianem Matyjasikiem, Ewą Franek i Elżbietą Jamroszczyk.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.