Reklama

W Muzeum Ziemiaństwa otwarto wystawę o Powstaniu Listopadowym [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Elementy umundurowania, ale również poruszające listy wysyłane od żołnierzy do bliskich... To tylko część eksponatów, jakie można podziwiać na wystawie czasowej pt. „Powstanie Listopadowe 1830-1831 ze zbiorów Marcina Zdrojewskiego”, która została niedawno oficjalnie otwarta w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Przez najbliższe miesiące w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy będzie można oglądać nową wystawę czasową pt. "Powstanie listopadowe 1830-1831. Ze zbiorów Marcina Zdrojewskiego’’. Niedawno została uroczystście otwarta.

Nowa wystawa w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Dyrektor muzeum, Wiesław Kaczmarek, podkreślał podczas otwarcia, jak ważne jest prezentowanie wystaw kolekcjonerskich w instytucjach kulturalnych.

- Daje to możliwość prezentacji szerszej publiczności wspaniałych, starannie wyszukanych eksponatów, które niejednokrotnie stanowią tło do opowiedzenia nowej historii - zaznaczał dyrektor Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

W swoim wystąpieniu nawiązywał również do pasji kolekcjonerskiej ostatniego właściciela dobrzyckiego majątku - hrabiego Czarneckiego, pokazując, że muzeum stara się również podtrzymać tradycję zapoczątkowane przez rodziny ziemiańskie i nawiązywać do ich pasji.

Unikalne eksponaty na wystawie o Powstaniu Listopadowym w dobrzyckim muzeum

O tym, jak wyglądało przygotowanie ekspozycji, opowiedział zebranym na wernisażu dr Stanisław Borowiak, kurator wystawy.

Przyznał, że jednym z najciekawszych elementów ekspozycji są nie tylko podziwiane przez wszystkich elementy umundurowania, ale również  poruszające listy wysyłane od żołnierzy do bliskich.

W trakcie części oficjalnej głos zabrali również właściciele eksponatów prezentowanych na wystawie - Marcin Zdrojewski oraz Tomasz Klauza. Pasjonaci nie tylko opowiedzieli o swoich zbiorach, ale również zdradzili kilka anegdotek z życia kolekcjonera.

Koncert uświetnił otwarcie wystawy 

Po krótkim oprowadzaniu kuratorskim, wszyscy zostali zaproszeni na wyjątkowe wydarzenie muzyczne towarzyszące otwarciu wystawy - czyli koncert.

Recital pt. "Józef Elsner - powrót mistrza" to projekt prezentujący nieznaną dotąd twórczość kompozytora oraz samą postać artysty.

- Niesłusznie zapominany, XIX-wieczny twórca zasługuje bowiem na poczesne miejsce w panteonie polskich kompozytorów klasycystycznych. Z pochodzenia był Niemcem, z wyboru, serca i duszy stał się Polakiem, który nie tylko działał na rzecz polskiego dziedzictwa kulturowego i muzycznego, ale był też mistrzem i nauczycielem samego Fryderyka Chopina - opisują przedstawiciele Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Podczas wydarzenia publiczność mogła usłyszeć m.in. pięć polonezów i sonatę. Utwory zagrane zostały na dwóch szpinetach przez zespół Klaviduo w składzie: Magdalena Bąk i Jerzy Michał Wardęski. Utalentowanych muzyków publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

Wystawę w dobrzyckim pałacu oglądać można do końca lutego 2023 r.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy