Reklama

Czy powstanie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Kowalewie? Podpisano pierwszą umowę

Opublikowano:
Autor:

Czy powstanie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Kowalewie? Podpisano pierwszą umowę - Zdjęcie główne

Czy powstanie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Kowalewie?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niedawno rozpoczęły się pierwsze – na razie koncepcyjne – prace związane z planowanym stworzeniem Muzeum Kolei Wąskotorowej na terenie byłego dworca kolejowego w Kowalewie.

Przypomnijmy: o planach związanych ze stworzeniem w Kowalewie Muzeum Kolei Wąskotorowej pisaliśmy już na naszych łamach. Jak zaznaczał burmistrz Pleszewa – to właśnie kolej wąskotorowa jest tym, co wyróżnia nasze miasto na tle innych, mogąc być tym samym swoistą atrakcją turystyczną. 

Czy powstanie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Kowalewie w gminie Pleszew?

Jakiś czas temu podjęto pierwsze kroki – zmieniono m.in. statut Zajezdni Kultury, poprzez zapis, który umożliwia instytucji zarządzanie w przyszłości wspomnianą placówką.

- Widzimy potencjał kolei wąskotorowej. Dziś budynek w Kowalewie stoi pusty, zaniedbany, chcemy urządzić tam Muzeum Kolei Wąskotorowej - przyznawał wprost burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak, tłumacząc, że zmiany w statucie Zajezdni Kultury, umożliwią prowadzenie muzeum tej instytucji.

Jak wyjaśniał, chodzi o to, by skoordynować te zadania, żeby zajmowała się nimi właśnie instytucja kultury.

- Chodzi o to, by był jeden zarządca, jedna narracja - wyjaśniał burmistrz.

W międzyczasie z budżetu miasta przeznaczono 160 tys. zł – na prace koncepcyjne i dokumentacyjne odnośnie planowanej w przyszłości inwestycji.

Jak zaznacza burmistrz, gotowa dokumentacja pozwoli starać się o pozyskanie dofinansowania z zewnątrz.

- Podobnie jak miało to miejsce w przypadku naszej biblioteki i domu kultury, gdzie przy łącznych kosztach 15 mln zł, 10 mln zł pochodziło z dofinansowania zewnętrznego - przypominał burmistrz Pleszewa.

Pewne pomysły co do nowego miejsca wstępnie są, jednak całą wizję poznamy dopiero po ukończeniu wspomnianej dokumentacji. Na jakim jest to etapie?

Podpisano pierwszą umowę na dokumentację w związku z planami stworzenia Muzeum Kolei Wąskotorowej w Kowalewie

Jak się dowiedzieliśmy przeprowadzono już postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego – w formie zapytania ofertowego. Umowę z wykonawcą na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego przyszłego Muzeum Kolei Wąskotorowej – na terenie byłego dworca kolejowego w Kowalewie – podpisano 24 czerwca.

Termin wykonania opracowania przypada na 25 listopada 2022 roku. Wówczas powinniśmy szerzej poznać wizję nowego miejsca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy