Reklama

Pleszew chce stworzyć Muzeum kolei wąskotorowej [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Władze Pleszewa przygotowują się dokumentacyjne do dużej inwestycji, którą chcą w przyszłości realizować dzięki środkom unijnym. Chodzi o stworzenie w Kowalewie Muzeum kolei wąskotorowej.

Nowa instytucja związana z historią kolejnictwa powstanie w Pleszewie? 

Muzeum kolei wąskotorowej w Kowalewie

Burmistrz Arkadiusz Ptak już w minionym roku przyznawał, że w roku 2022 trwać będą przygotowania - związane z niezbędną dokumentacją.

- Na razie mówimy jedynie o dokumentacji. Obecnie szykujemy się intelektualnie – przy Muzeum Regionalnym w Pleszewie powstaje właśnie monografia naszej kolejki wąskotorowej. Widzimy, że zainteresowanie nią jest olbrzymie, że właśnie to wyróżnia Pleszew – zauważają to zresztą sami goście, którzy nas odwiedzają - mówił wcześniej "Życiu Pleszewa" burmistrz Arkadiusz Ptak.

Na początku w budżecie na rok 2022 zapisano na ten cel 30 tys. zł, później, w ciągu roku zwiększono tę kwotę do 130 tys. zł. O tym, że władze Pleszewa chciałyby wykorzystać potencjał kolei wąskotorowej - pisaliśmy w "Życiu Pleszewa" wcześniej.

Zajezdnia Kultury zajmie się przyszłym muzem

W czwartek - podczas sesji rady miasta w Pleszewie - poczyniono kolejny krok ku tej ambitnej inwestycji. Radni zgodzili się na zmianę statutu Zajezdni Kultury, poprzez zapis, który umożliwia instytucji zarządzanie w przyszłości wspomnianą placówką.

- Widzimy potencjał kolei wąskotorowej. Dziś budynek w Kowalewie stoi pusty, zaniedbany, chcemy urządzić tam Muzeum kolei wąskotorowej - przyznaje wprost burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.

Zmiany w statucie Zajezdni Kultury, umożliwią prowadzenie muzeum tej instytucji.

- Chcemy skoordynować te zadania, żeby zajmował się nimi dom kultury. Chodzi o to, by był jeden zarządca, jedna narracja - wyjaśnia burmistrz.

Będą starać się o pieniądze na Muzeum kolei wąskotorowej w Kowalewie

Arkadiusz Ptak podkreśla, że na razie mowa jest o pracach koncepcyjnych i dokumentacjnych. 

- Po to, by przygotować się do pozyskania środków zewnętrznych na ten cel - podobnie jak miało to miejsce w przypadku naszej biblioteki i domu kultury, gdzie przy łącznych kosztach 15 mln zł, 10 mln zł pochodziło z dofinansowania zewnętrznego - przypomina burmistrz Pleszewa.

Jak dodaje, liczy, że wspomniane muzeum, pozwoli wykorzystać potencjał turystyczny.

- Mam nadzieję, że wpłynie to na rozwój Miasta i Gminy Pleszew - zaznacza Arkadiusz Ptak.

Konkrety w tej sprawie - mamy poznaće dopiero po przedstawieniu koncepcji przez wyłonionego wykonawcę. Burmistrz przyznaje jednak już dziś, że są pewne pomysły, które być może uda się zrealizować.

- Mamy m.in. koncepcję, by wykorzystać tor między Pleszewem a Kowalewem, atrakcją byłyby mijane urządzenia kolejowe, ponadto tak samo myślimy o wykorzystaniu wieży ciśnień, którą również przejęło miasto - opowiadał radnym burmistrz.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy