reklama
reklama

Rewitalizacja w Pleszewie została nominowana do prestiżowego konkursu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Zrewitalizowane tereny pokolejowe w Pleszewie zostały nominowane do prestiżowego konkursu European Prize for Urban Public Space.
reklama

"Pociąg do kultury" nominowany do European Prize for Urban Public Space

Pleszew. European Prize for Urban Public Space co to za nagroda? 

European Prize for Urban Public Space  - czyli Europejska Nagroda dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej - to wyróżnienie, które przyznawane jest od ponad dwóch dekad przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie - przy współpracy muzeów architektury we Frankfurcie, Helsinkach, Lublanie i Wiedniu, a także paryskiej La Cité de l’Architecture et du Patrimoine oraz londyńskiej The Architecture Foundation.

Ideą konkursu jest jest "propagowanie najlepszych wzorców przestrzeni publicznych w miastach europejskich" (nagroda przyznawana jest od 2000 roku co dwa lata zarówno projektantom, jak i inwestorom). W związku z pandemią w roku 2020 roku konkurs się nie odbył, dlatego tegoroczna edycja European Prize for Urban Public Space obejmować będzie realizacje ukończone w latach 2018-2021.

"Pociąg do kultury" w Pleszewie nominowany do European Prize for Urban Public Space

I - jak poinformował dziś burmistrz Pleszewa - do wspomnianej prestiżowej nagrody nominowany został Pleszew - a konkretniej projekt "Pociąg do kultury", czyli zrewitalizowane tereny pokolejowe, na których stworzono nową bibliotekę publiczną, a później także nowy dom kultury - znany dziś pod nazwą Zajezdnia Kultury.

Jak informuje burmistrz, nominację naszych terenów do wspomnianego konkursu zgłosił polski architekt.

- Nominację zgłosił Piotr Lewicki - znany polski architekt z Biura Projektów Lewicki Łatak z Krakowa, który jest także członkiem Rady Ekspertów barcelońskiego Centrum. To ogromny zaszczyt! Jestem dumny, że występujemy na międzynarodowej scenie architektonicznych perełek - komentuje Arkadiusz Ptak.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pleszewskie tereny pokolejowe w minionym roku zdobyły nagrodę w prestiżowym konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich - w kategorii na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce.

- Miejsce stało się pomnikiem historii regionu i magnesem dla miłośników kolei wąskotorowej z całego kraju i Europy. Kapituła Konkursu doceniła pomysłowość rozwiązań przestrzennych, precyzję w zachowaniu wartości  historycznych oraz  jakość społeczną wprowadzonych zmian w procesie rewitalizacji - pisano wówczas o projekcie "Pociąg do kultury" - w uzasadnieniu Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Jakie szanse ma Pleszew na  European Prize for Urban Public Space?

Czy po "laurach" na arenie ogólnopolskiej przyjdzie też czas na arenę europejską? Czas pokaże. Zgłoszenie do European Prize for Urban Public Space wystartowały właśnie dzisiaj i potrwają do 17 maja.

W lipcu powinniśmy poznać 20 wyselekcjonowanych ze zgłoszeń projektów, które powalczą o zwycięstwo.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama