Reklama

Pleszew. Nowy dom kultury oficjalnie otwarty! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Pleszew. Nowy dom kultury oficjalnie otwarty! [WIDEO, ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pleszew. Nowy dom kultury, który powstał w siedzibie dawnej „małej parowozowni” przy ul. Kolejowej w Pleszewie, został oficjalnie otwarty. Jak zaznaczają władze miasta i województwa, inwestycja - rzędu niemal 7 mln zł - pozwoli wsiąść do „nowego pociągu kultury” nie tylko pleszewianom - ale wszystkim mieszkańcom Wielkopolski.

 

 

Oficjalne otwarcie nowej siedziby domu kultury odbyło się z pompą - można wręcz rzec, że w w hollywoodzkim stylu. Dyrektor placówki - Przemysław Marciniak - „wyłonił się” bowiem na starcie z prezentowanego gościom filmu, w którym mówił o generalnej roli kultury w naszym życiu. 

- Kultura to fenomen, w którym spotkają się dwa światy. Ten materialny i ten niematerialny - świat duchowy - podkreślał Przemysław Marciniak.

ZOBACZ WIDEO:

- W ciągu niespełna 12 miesięcy w naszym mieście przybyły trzy duże, piękne obiekty: biblioteka, Państwowa Szkoła Muzyczna oraz dom kultury - wyliczał z kolei włodarz miasta Arkadiusz Ptak.

Jak podkreślał, nie byłoby to możliwe bez pozyskania dofinansowania z zewnątrz. Przypomnijmy: budowa samego domu kultury kosztowała blisko 7 mln zł, z czego 4,3 mln zł pochodziło z dofinansowania unijnego.

- To infrastruktura, którą oddajemy dziś w ręce nie tylko mieszkańców Pleszewa, ale powiatu i generalnie całej Południowej Wielkopolski - zaznaczał burmistrz.

Dziękował również wielu osobom, które przyczyniły się do finalizacji tej ogromnej inwestycji - na czele z poprzednimi władzami miasta - burmistrzem Marianem Adamkiem i przewodniczącym rady miasta Olgierdem Wajsnisem.

Arkadiusz Ptak przyznawał, że problemów po drodze nie brakowało - jednak ostatecznie udało się szczęśliwie zakończyć inwestycję, która dziś robi naprawdę wielkie wrażenie.

Obecna na uroczystości Marzena Wodzińska zachwalała z kolei współpracę - między miastem i samorządem województwa.

- Jestem wzruszona, to kolejne wspólne dziecko Miasta i Gminy Pleszew i samorządu województwa - komentowała Marzena Wodzińska, zaznaczając, że obserwowała tę inwestycję od samego początku.

Również ponadto podkreślała, że miejsce to z pewnością będzie służyć nie tylko pleszewianom, ale wszystkim wielkopolanom. - Dla mnie szczególne jest też to, że obydwa budynki są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale będą służyć również osobom z niepełnosprawnościami - włączając ich społecznie - zaznaczała Marzena Wodzińska.

Po przemówieniach nie zabrakło oczywiście uroczystego przecinania wstęgi. Tym razem było nietypowo - zaproszono bowiem do tego wszystkich obecnych na sali. - To inwestycja wszystkich - podkreślał bowiem burmistrz Ptak.

ZOBACZ WIDEO:

 

A na koniec nie zabrakło występów artystycznych i życzeń od przybyłych gości.

ZOBACZ WIDEO:

 

Dla mieszkańców zaplanowano z kolei trzy dni darmowych imprez w nowej siedzibie.

Przypomnijmy: nowa siedziba domu kultury została utworzona w dawnej „małej parowozowni”. Budynek został gruntownie przebudowany i rozbudowany, ale z zachowaniem dawnego charakteru. Oprócz głównej sali koncertowej, ulokowano tam salę do nauki tańca i baletu, sale muzyczne oraz inne sale warsztatowo-zajęciowe. Swoje miejsce ma także oczywiście administracja. W sumie obiekt liczy 27 pomieszczeń (nie uwzględniając korytarzy). Na froncie zaprojektowano zieleń, a z drugiej strony – obszerny parking umożliwiający również organizację przedsięwzięć plenerowych.

Wyjątkowy charakter ma sala koncertowa wyposażonej w nowoczesne nagłośnienie, wysokiej jakości ekran projekcyjny wraz z projektorem. Uwagę zwraca również niezwykła stylistyka wnętrz – łącznie z torowiskiem pozostawionym pod szklaną podłogą.

Całość robót kosztowała 6,9 mln złotych, z czego 4,3 mln złotych to dofinansowanie z Wojewódzkiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Reszta kwoty pochodzi z budżetu Miasta i Gminy Pleszew.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE