reklama

„Wędrujące pianino” zagra w Pleszewie po raz kolejny. To będzie wyjątkowa edycja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

„Wędrujące pianino” zagra w Pleszewie po raz kolejny. To będzie wyjątkowa edycja - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
83
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaPrzed nami kolejna edycja niezwykłej akcji "Wędrujące pianino" w Pleszewie. Szykuje się prawdziwa muzyczna uczta.
reklama

„Wędrujące pianino”, czyli przewożenie instrumentu z miejsca na miejsce i granie na nim koncertów, to już pleszewska tradycja. Jego inicjatorką jest Monika Matyjaszczyk. 

- Wszystko rozpoczęło się od skromnej rzeczy - zwrócenia uwagi na pianino, które kilkadziesiąt lat stało opuszczone w kąciku w szkole w „Trójce”. Bez jednej nóżki, miało złamane młoteczki i wyrwanych kilka strun. Postanowiliśmy je, za zgodą pań dyrektor „Trójki” i NLO, naprawić. Młodzież z liceum wzięła się do roboty. Poprosili stolarza, zakasali rękawy i wyremontowali drewnianą część pianina oraz wymalowali ją na kolorowo – opowiadała nam jakiś czas temu  Monika Matyjaszczyk. 

reklama

Pianino stało się własnością NLO. Pani Monika ufundowała renowację instrumentarium

- Ideą „Wędrującego Pianina” jest spontaniczne spotkanie osób z różnych środowisk, amatorsko i profesjonalnie grających na pianinie oraz innych instrumentach. To wydarzenie przywróciło radość wspólnego muzykowania, które integruje pokolenia i różnorodne grupy społeczne – mówi dziś Monika Matyjaszczyk.

„Wędrujące pianino”  w Pleszewie. Koncerty i warsztaty  

Do tej pory „Wędrujące pianino” miało już trzy edycje. Nieformalna grupa utworzona przez Monikę Matyjaszczyk oraz Marię Rutkowską, we współpracy z Zajezdnią Kultury prowadzoną przez Przemysława Marciniaka oraz Przedsiębiorstwem Wielobranżowym Mariusz Nowak-Pomoc Drogowa, Szkołą Muzyczną i Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym zainicjowała nietypowe wydarzenie kulturalno-społeczno-edukacyjne w przestrzeni publicznej Pleszewa.  

reklama

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa. Dzięki finansom pozyskanym przez Fundację Moniki Matyjaszczyk  z Narodowego Centrum Kultury, dotychczasowa akcja happeningowa poprzedzona zostanie licznymi warsztatami muzycznymi. Będą mogły wziąć w nich udział wszystkie chętne osoby, niezależnie od poziomu umiejętności muzycznych. Zajęcia te przygotują uczestników do gry podczas mini koncertów „Wędrującego Pianina” w przestrzeni miasta, które zaplanowano na 18 września 2024 roku.

Zorganizowane zostaną warsztaty muzyki klasycznej, jazzowej i rockowej, które poprowadzą edukatorzy – Maria Rutkowska, Szymon Wieczorkiewicz i Wojciech Orliński.

Osoby, chcące poprawić swoją technikę śpiewu wezmą udział w warsztatach wokalnych, które poprowadzi Eliza Szulińska – ekspertka w kształtowaniu głosów.

reklama

 - Niezwykle ciekawym elementem projektu będą tzw. niekonwencjonalne lekcje muzyki klasycznej i jazzowej. Będzie to otwarta formuła spotkań muzycznych, gdzie muzycy, poprzez improwizację czy eksperymenty dźwiękowe, pomogą uczestnikom zajęć lepiej zrozumieć świat dźwięków i nut – opowiada Monika Matyjaszczyk.

 

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama