Weronika Krajewska to 34-letnia artystka z Bronowa (gmina Pleszew). Od dziecka wykazywała zdolności plastyczne. W rozwoju pasji wspierała ją rodzina. Ukończyła edukację artystyczną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Kaliszu i zdobyła dyplom z malarstwa. Jedną z jej ulubionych form jest kolaż, od niedawna zajmuje się grafiką komputerową i fotomontażami.
Pod koniec zeszłego roku pleszewianie mogli oglądać w galerii Zajezdni Kultury dzieła Weroniki na wystawie pn. „Skóra”. Były to wielkoformatowe plakaty, stworzone z nieaktualnych ogłoszeń wiszących wcześniej na ulicznych słupach. Pojawiło się tam również dziewięć kolaży w technikach mieszanych, których bohaterami byli m.in. ludzie ze świata popkultury. Ten zbiór nosił nazwę „Światło”.
Życie wieczne według Weroniki Krajewskiej
Mieszkanka Bronowa postanowiła kontynuować koncepcję zapoczątkowaną w ramach serii „Światło”. Przez kilka miesięcy tworzyła spójne fotomontaże. W ich centrum znalazły się zdjęcia bohaterek i bohaterów światowej i polskiej popkultury - muzyków, polityków, pisarzy czy naukowców. Nad ich głowami artystka, stosując technikę złocenia, roztoczyła symboliczną aureolę.Tak powstał zbiór prac pod nazwą „Życie wieczne”. Można je było oglądać w środę - 30 października - przez kilka godzin w budynku przepompowni basenu w Pleszewie.
- Weronika jest nieprzeciętnie wrażliwa i niezwykle utalentowana - komplementował artystkę Przemysław Marciniak, dyrektor Zajezdni Kultury, która zorganizowała wernisaż.
Szymon Zmuda, kurator wystawy podkreślał, że istotną rolę w całym zbiorze grają kobiety, które - zdaniem Weroniki i nie tylko - zmieniają świat.
- W centrum można zauważyć trzy wielkie, ambitne Polki - Marię Skłodowską-Curie, Olgę Tokarczuk oraz Igę Świątek, które dzięki swoim dokonaniom znane są poza granicami naszego kraju - mówił Szymon Zmuda.
Niektóre z przedstawionych przez artystkę postaci mogą wzbudzać kontrowersje czy nawet nienawiść. Mieszkanka Bronowa nie boi się jednak dyskusji wokół swojej sztuki. Wystawą chciała skłonić widza do refleksji na temat człowieczeństwa i postrzegania świętości.
Kolaże zawisną niebawem w Zajezdni Kultury. Można je oglądać również na instagramie Weroniki (TUTAJ LINK)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.