Reklama

Zmarł najstarszy członek OSP Pleszew - Julian Nowak. „Wyszkolił wiele pokoleń strażaków”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zmarł najstarszy członek OSP Pleszew - Julian Nowak. „Wyszkolił wiele pokoleń strażaków” - Zdjęcie główne

W wieku 91 lat zmarł Julian Nowak – wielokrotnie odznaczany strażak, który służył w OSP Pleszew aż przez 72 lata. Na wieczną służbę odszedł 12 lutego.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Odeszli W wieku 91 lat zmarł Julian Nowak – wielokrotnie odznaczany strażak, który służył w OSP Pleszew aż przez 72 lata. Na wieczną służbę odszedł 12 lutego.

Druh Julian Nowak w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Pleszewie wstąpił we wrześniu 1948 roku. Jak opisują strażacy z miejscowej OSP od początku brał udział w akcjach ratunkowo-gaśniczych. 

Julian Nowak - ratował kobiety i dzieci

- W roku 1949 uratował trzy kobiety podczas pożaru Roszarni w Witaszycach, narażając własne życie. W 1958 roku w okresie zimy ratował osobiście dwoje dzieci spod lodu. Brał udział w pożarach lasów. Do lat 80. czynnie uczestniczył w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Za odwagę na pożarach w roku 1968 r., otrzymał nagrodę i dyplom uznania od Z.G.ZOSP w Warszawie – wylicza Dorota Gorzaniak, sekretarz OSP Pleszew. 

Julian Nowak  - wyszkolił wiele pokoleń

Jak dodają strażacy, Julian Nowak miał bardzo duże zasługi w latach 60. - podczas budowy nowej remizy. - W latach 1961-1971 był członkiem Zarządu OSP w Pleszewie. W latach 70. był członkiem Zarządu Powiatowego w Pleszewie.

Podczas swej ponad 70-letniej służby wyróżniał się  w swej działalności, szkoleniu, zawodach strażackich. Wyszkolił wiele pokoleń strażaków. Propagował ochronę przeciwpożarową wśród społeczeństwa. Duże zasługi uzyskał w działalności na rzecz społeczności lokalnej. W 2001 został honorowym członkiem OSP Pleszew – dodają pleszewscy druhowie z OSP. 

Julian Nowak  - wielokrotnie odznaczany

Przez ostatnie ponad siedem dekad druh Julian Nowak był wielokrotnie wyróżniany za swoją działalność. W roku 1964 otrzymał odznaczenie Strażak Wzorowy, w roku 1975 brązowy medal, w roku 1986 medal srebrny, a w roku 1990 medal złoty. W roku 2010 otrzymał ponadto medal honorowy B. Chomicza. 

- Był z nami w OSP przez 74 lata. Zawsze czynnie uczestniczył w działaniach ratowniczych, zebraniach i spotkaniach strażackich. Dzielił się swą wiedzą i wieloletnim doświadczeniem. Można było na niego liczyć w każdej sytuacji. Zawsze miły, uśmiechnięty, życzliwy. Zostanie w naszej pamięci i historii OSP Pleszew – mówią druhowie z OSP Pleszew.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy