Reklama

Seniorzy mogą się cieszyć. Te pieniądze co roku będą trafiać na ich konta. 14. emerytura zatwierdzona

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Seniorzy mogą się cieszyć. Te pieniądze co roku będą trafiać na ich konta. 14. emerytura zatwierdzona - Zdjęcie główne

Seniorzy kolejne dodatkowe pieniądze dostaną w sierpniu i wrześniu. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Rada Ministrów przyjęła 14. emeryturę jako stałe świadczenie dla wszystkich emerytów. Oznacza to, że seniorzy nie będą już musieli co roku zastanawiać się, czy dodatkowe pieniądze trafią na ich konta.

Rządzący zadecydowali, że dodatkowe pieniądze będą regularnie trafiać do emerytów. 14. emerytura została przyjęta przez Radę Ministrów jako stałe świadczenie dla wszystkich emerytów. 

14. emerytura. Seniorzy mają już pewność, pieniądze trafią na ich konta

Świadczenie będzie wypłacane w kwocie najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. Czternastka będzie co roku waloryzowana. W tym roku maksymalna kwota wyniesie 1588,44 zł brutto. W pełnej kwocie będzie przysługiwała osobom, których wysokość emerytury podstawowej nie przekracza 2900 zł brutto. W innym wypadku zostanie pomniejszona według zasady złotówka za złotówkę. Najmniejsza wypłacona kwota będzie wynosić 50 złotych. Jeżeli kwota będzie niższa, seniorzy nie otrzymają świadczenia. Podobnie jak ci, którym prawo do świadczeń zostało zawieszone na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego. 

Jeżeli chodzi o termin wypłaty, to jest on elastyczny. W projekcie znalazł się jednak zapis, że rząd musi najpóźniej do 31 października danego roku wskazać miesiąc przelania pieniędzy. Z pieniędzy nie będzie można dokonywane potrącenia i egzekucji, co oznacza, że nie będzie mógł ich pobrać na przykład komornik. Świadczenie nie będzie brane pod uwagę przy obliczaniu dochodu w sytuacjach, gdy dana osoba ubiega się o dodatki, zasiłki, czy też ulgę rehabilitacyjną. 

Przyjęcie tej ustawy, jest kolejnym ważnym kamieniem milowym na drodze do poprawy losu do godnego życia dla wszystkich naszych babć i dziadków

– przekonuje premier Mateusz Morawiecki. Jak przypomina, pierwsza czternastka trafiła do seniorów w 2021 roku.

Dwa lata wcześniej na ich konta trafiła 13. emerytura. Te dodatkowe pieniądze otrzymuje każdy emeryt i rencista, bez względu na dochód. W tym roku pieniądze zostały wypłacone w kwietniu. Otrzymało je prawie 10 mln osób. Kwota to 1588,44 zł i było to więcej o 250 zł niż 2022 r.

Na wycieczki, zakup roweru, prezent dla wnuka – na co wydają 14. emeryturę?

13. i 14. emerytura to świadczenia, na które mogą liczyć osoby, które mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Rozwiązanie to jest stosowane konkretnie do:

•    emerytur i rent,
•    rolników,
•    służb mundurowych,
•    emerytur pomostowych,
•    świadczeń i zasiłków przedemerytalnych,
•    rent socjalnych,
•    nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych,
•    rodzicielskich świadczeń uzupełniających,
•    rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Jak już pisaliśmy, w tym roku 13., stała już emerytura, została wypłacona. Czternasta ma trafić do uprawnionych w sierpniu i wrześniu. 

Kwota 13. i 14. emerytury została zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Dodatkowe środki seniorzy mogą przeznaczyć na wycieczkę z wnukami, zakup roweru lub spełnienie innego marzenia

– wylicza premier Morawiecki.

Z kwoty dodatkowego rocznego świadczenia zostaje potrącona składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczka na podatek dochodowy. 

Artykuł pochodzi z portalu jarocinska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy