reklama

Zmiany w przychodniach POZ. Czy lekarze rodzinni na naszym terenie mogą z nich korzystać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Zmiany w przychodniach POZ. Czy lekarze rodzinni na naszym terenie mogą z nich korzystać? - Zdjęcie główne

Nowe przepisy zaczęły obowiązywać w przychodniach, które podpisały z NFZ umowę na opiekę koordynowaną | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i ŚwiatLekarze pierwszego kontaktu mają możliwość zlecenia choremu znacznie więcej badań diagnostycznych niż dotychczas. Ma to skrócić czas oczekiwana na postawienie diagnozy. Chodzi o przychodnie, które podpisały umowę z NFZ na opiekę koordynowaną.
reklama

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że dzięki zmianom w podstawowej opiece zdrowotnej więcej pacjentów skorzysta z opieki koordynowanej, która z założenia polega na konsultacjach między lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej a lekarzem specjalistą. Ponadto przychodnie będą mogły zlecić więcej badań.

reklama

Umowa jest dobrowolna. Jak to wygląda w Pleszewie? 

Na terenie powiatu pleszewskiego umowę z NFZ na opiekę koordynowaną ma m.in. Ośrodek Leczenia Kompleksowego NZOZ Podstawowej I Specjalistycznej Opieki Ambulatoryjnej "Vitamed" w Pleszewie. 

- Umowa jest dobrowolna. Te pieniądze są głównie na diagnostykę przeznaczane. Umowę można podpisać w czterech zakresach: diabetologii, pulmonologii, kardiologii i endokrynologii. Problem niestety jest w tym, że trudno podpisać przychodniom umowę ze specjalistami. I nie chodzi nawet o finansowanie, ale wymaga to także mnóstwa papierologii.  Dla pacjentów jest to jednak dobra rzecz - nie kryje dr n.med. Adela Grala Kałużna, specjalista internista medycyny rodzinnej. 

reklama

Przychodnia "Vitamed" w Pleszewie ma na ten moment ma podpisaną umowę w dwóch zakresach: diabetologii i pulmonologii. 

- Jest tych pacjentów dużo, są zadowoleni.  Nie ma na rynku endokrynologów, bardzo trudno podpisać z takim specjalistą umowę. My jako przychodnia mamy jednak dość szeroki panel w tym zakresie i obsługujemy pacjentów endokrynologicznych. (...) Umowy w zakresie kardiologii, póki co nie podpisaliśmy, ponieważ jesteśmy w  programie "Sieci Kardiologicznej" i mamy podpisaną współpracę ze szpitalem w Pleszewie i Kaliszu. W Kaliszu jest wydzielony specjalny zespół do tej sieci kardiologicznej i on nam praktycznie wszystkich pacjentów przyjmuje, których tam kierujemy, a do tej pory jest to ponad 100 pacjentów, którzy wymagają szybkiej diagnostyki kardiologicznej. Do końca roku jesteśmy w sieci, a od nowego roku będziemy podejmować decyzję w tej kwestii - dodaje Adela Grala - Kałużna.

reklama

I dodaje.

 - Małe zainteresowanie ze strony lekarzy rodzinnych może wynikać właśnie m.in. z tego, że są ogromne trudności z podpisaniem umowy ze specjalistami. Dla pacjentów jednak są to niewątpliwe korzyści. 

Dla jakich pacjentów nowe rozwiązania? 

Zmiany oznaczają przede wszystkim to, że zamiast czekać kilka miesięcy na wizytę do lekarza specjalisty, będzie można pozostać pod opieką swojego lekarza rodzinnego. Chodzi o osoby, u których zdiagnozowano stan przedcukrzycowy, a także osoby, u których zdiagnozowano nadczynność tarczycy. Możliwość skorzystania z tej opcji będą również mieli także pacjenci pulmonologiczni oraz kardiologiczni. 

Z lekarzami tych specjalizacji "rodzinny" ma konsultować swoich pacjentów. Zmiany te mają  przyspieszyć diagnostykę i usprawnić leczenie:

reklama

  • cukrzycy,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • niewydolności serca,
  • przewlekłej choroby niedokrwiennej serca,
  • migotania przedsionków,
  • astmy oskrzelowej,
  • przewlekłej choroby obturacyjnej płuc,
  • niedoczynności tarczycy.

Poza tym lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może zlecić więcej badań diagnozujących np. alergie.

Dzięki temu diagnostyka przy ich podejrzeniu będzie szybsza – pacjenci nie będą czekali w kolejce do specjalisty. Jeśli wyniki będą negatywne, lekarz POZ będzie szukał innych przyczyn zgłaszanych objawów. To przyspieszy właściwą diagnozę i skuteczną terapię

– przekonuje Ministerstwo Zdrowia. 

Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ wiąże się z poszerzeniem listy badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi m.in. o: pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG, EKG wysiłkowe, Holter EKG , USG Doppler naczyń kończyn dolnych, ECHO serca.

Dodajmy, że  większy zakres badań diagnostycznych zlecanych przez lekarzy rodzinnych jest finansowany z tzw. budżetu poszerzonego. Są to środki, które można wykorzystać na sfinansowanie badań dodatkowych, nieistniejących wcześniej w koszyku świadczeń, a także na konsultacje specjalistyczne w wybranych chorobach. 

Zmiany zaszły również w opiece nocnej i świątecznej. Od 1 listopada dyżurujący tam lekarze mogą wystawiać skierowania na badania laboratoryjne. 

Gdzie na terenie Pleszewa i okolicy opieka koordynowana? 

Na terenie powiatu pleszewskiego umowy z NFZ na opiekę koordynowaną podpisane mają w tej chwili dwie przychodnie:

  • Ośrodek Leczenia Kompleksowego NZOZ Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Ambulatoryjnej "Vitamed" w Pleszewie. 
  • Niepubliczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej Eskulap  w Gołuchowie 
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama