Chcąc zadbać o własne bezpieczeństwo, możesz korzystać z ogólnodostępnych stron, np. takich jak Infonumer, możesz jednak również pozostawać świadomym użytkownikiem sieci. Działania na wielu płaszczyznach pomogą Ci zadbać o komfort, pomimo regularnego korzystania z Internetu. Jakich zasad warto przestrzegać?
Nie wchodź na potencjalnie niebezpieczne strony
Jeśli treści, które próbujesz wyświetlić, są niebezpieczne lub mogą wprowadzać w błąd, zazwyczaj pojawi się stosowne ostrzeżenie. Takie strony są określane jako „wyłudzające informacje” lub „zawierające złośliwe oprogramowanie”. Nie bagatelizuj ostrzeżeń i nie wchodź na nie.Zawsze możesz dodatkowo sprawdzić, czy odwiedzane przez Ciebie strony posiadają certyfikat SSL. To protokół sieciowy używany do bezpiecznych połączeń internetowych. Zapewniają one poufność transmisji danych wysyłanych za pośrednictwem Internetu między komputerem użytkownika a serwerem.
Planujesz wesele? Sprawdź dekoracje weselne online, pamiętając o przedstawianych zasadach bezpieczeństwa.
Unikaj podawania swoich danych
Jeśli nie chcesz, aby Twoje dane trafiły w niepowołane ręce, unikaj podawania ich na wielu stronach, blogach i w newsletterach. Sprzedaż czy kradzież takich informacji jest niestety na porządku dziennym. A może często dzwoni do Ciebie nieznany numer i chcesz sprawdzić, kto dzwonił? Filtr połączeń sprawdzi się idealnie. Istnieją strony, na których wystarczy wpisać numer telefonu, aby dowiedzieć się, czy jest to spam, reklama, instytucja czy może realny rozmówca.W niektórych przypadkach nie możemy pominąć konieczności podania danych, np. podczas zakupów online lub zakładając konto na wybranym portalu. Jednak nietypowe emaile z prośbą o telefon, dane personalne czy zdjęcie dowodu osobistego zawsze są mocno podejrzane. Tym bardziej jeśli potencjalnym nadawcą jest bank lub inna instytucja – takie placówki nigdy nie poproszą Cię o takie informacje mailowo.
Nie dodawaj zbyt wielu zdjęć
Unikaj dodawania potencjalnie kompromitujących zdjęć swoich lub znajomych, a także wszelkich zdjęć, które powinny pozostać prywatne. Pamiętaj, że w Internecie nic nie ginie. Co więcej – zdjęcia mogą bardzo szybko trafić do szerszego grona odbiorców, a raz dodane, zwykle pozostają w sieci już na zawsze. Jesteś rodzicem małego dziecka? Nie wstawiaj na portale społecznościowe jego zdjęć, zwłaszcza wykonanych podczas codziennych czynności higienicznych, np. kąpieli.Zadbaj o to, aby wszelkie konta na mediach społecznościowych (Facebook, Instagram itd.) były prywatne. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że wyłącznie Twoi znajomi (których osobiście zaakceptujesz) będą mogli przeglądać dodawane przez Ciebie zdjęcia.