Jakie są zasady diety bezglutenowej?
Już sama nazwa wskazuje, że dieta bezglutenowa polega na eliminacji z codziennej diety wszystkich produktów zawierających gluten. Szczególnie dotyczy to:
- pszenicy i jej odmian np. orkiszu lub kamuta;
- żyta;
- jęczmienia;
- hybryd zbóż zawierających gluten np. pszenżyta.
Zamiast tego powinieneś wybierać produkty spożywcze naturalnie bezglutenowe, są to np.:
- ryż,
- kukurydza,
- gryka,
- quinoa,
- proso,
- amarantus.
Poza tym codzienna dieta bez glutenu może być bogata w produkty bezglutenowe np. chleb, makaron, ciasta i ciasteczka. Ważne jest to, by miały odpowiednie certyfikaty lub oznaczenia, dzięki którym zyskasz pewność, że nie zostały zanieczyszczone glutenem. Jeśli jednak masz problem z samodzielnym skomponowaniem prawidłowo zbilansowanej diety bez glutenu i laktozy, to pomocny może być catering dietetyczny. Przykładem jest ten ze strony zdrowycatering.pl/dieta-bez-glutenu-i-laktozy/.
Podstawowe zasady diety bez laktozy
Czym wyróżnia się dieta bez laktozy? W tym przypadku kluczowe znaczenie ma eliminacja produktów zawierających laktozę. Powinieneś unikać:
- mleka i jego przetworów np. jogurtów, kefirów, masła czy serów;
- produktów zawierających mleko w proszku, serwatkę lub kazeinę.
Zamiast tego wybieraj produkty, które naturalnie nie mają laktozy lub też żywność dedykowaną osobom z nietolerancją laktozy. Szczególnie warto wprowadzić do diety:
- mleko roślinne np. sojowe, migdałowe, ryżowe lub kokosowe;
- produkty bezlaktozowe np. mleko lub ser bez laktozy;
- jogurty i desery na bazie mleka roślinnego.
Jak zadbać o wartościową dietę bez glutenu i bez laktozy?
Skomponowanie atrakcyjnych i wartościowych posiłków bezglutenowych i bez laktozy może być trudne. Szczególnie gdy dopiero zaczynasz wprowadzać zmiany w swoim sposobie żywienia. Wtedy ważna jest edukacja i staranne komponowanie dań. Jeśli nie masz na to czasu, to rozwiązaniem może być dieta pudełkowa bez glutenu i laktozy – zamówisz ją m.in. na stronie https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/poznan/. Sprawdź też, jak możesz samodzielnie skomponować wartościową dietę bez glutenu i bez laktozy.
Urozmaicenie codziennej diety
Kluczowe znaczenie ma różnorodność spożywanych produktów, przy jednoczesnej dbałości o prawidłowe zbilansowanie posiłków. Dzięki temu spożywanie posiłków będzie przyjemne, a przy tym zmniejszysz ryzyko niedoborów. Pamiętaj też o włączeniu do codziennej diety poniższych grup produktów:
- warzyw i owoców – możesz wybierać spośród ulubionych produktów np. marchew, truskawki, cukinię, paprykę, jagody, pomarańcza itp.;
- źródeł białka – takich jak fasola, soczewica, ciecierzyca, ryby, jaja, mięso i produkty sojowe;
- zdrowych tłuszczów – oliwy z oliwek, awokado, orzechów i nasion.
Wybieranie pełnowartościowych zamienników
Warto sięgać po naturalne zamienniki produktów bezglutenowych i bez laktozy, które są pełnowartościowe i nie tak przetworzone, jak np. masło lub jogurt bezlaktozy. Takie naturalne zamienniki są pełne witamin, minerałów i składników odżywczych. Wiele cateringów dietetycznych – w tym np. https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/konin/ – korzystają właśnie z tych produktów. Dlatego włącz do swojej diety:
- zboża i pseudozboża – takie jak ryż, gryka, quinoa, amarantus, komosa ryżowa;
- napoje roślinne – migdałowe, sojowe, kokosowe i ryżowe; wybieraj produkty wzbogacone o wapń i witaminę D.
Czytanie etykiet na produktach
Wiele produktów może zawierać ukryte źródła glutenu i laktozy. Dlatego dokładnie czytaj etykiety i unikaj szkodliwych dla Twojego organizmu składników. Przede wszystkim niebezpieczne są pszenica, żyto, jęczmień, owies, kasza manna, mąka żytnia, mąka pszenna, a także mleko, serwatka, mleko w proszku, sery i kazeina.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.