E-recepta – co musisz o niej wiedzieć?

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor:

E-recepta – co musisz o niej wiedzieć? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Od 2018 roku, gdy w życie weszły recepty elektroniczne, każdy powinien posiadać podstawowe informacje w tym temacie. Znacznie ułatwi to korzystanie z usług polskiej służby zdrowia oraz sprawi, że leczenie dolegliwości będzie proste i komfortowe. Co warto wiedzieć o e-receptach? Przekonaj się!

Mając na uwadze fakt, że współcześnie wystawiane są już wyłącznie recepty w formie elektronicznej, warto zgłębić nieco ten temat. E-recepta to rozwiązanie komfortowe, pozwalające zaoszczędzić czas i pieniądze. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj wszystkie najważniejsze informacje dotyczące recepty elektronicznej!

Jak otrzymać e-receptę?

E-recepta może być wystawiona na każdej wizycie stacjonarnej w przychodni lub gabinecie lekarskim. Coraz więcej osób decyduje się jednak na wygodne teleporady i wizyty online, które mogą odbyć się w dowolnym miejscu, np. we własnym domu. Pozwalają zaoszczędzić czas na dojeździe do lekarza i oczekiwaniu w kolejce oraz ograniczają konieczność przebywania wśród innych pacjentów, co jest świetną profilaktyką rozprzestrzeniania się patogenów. 

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z portali świadczących usługi medyczne. Po uzupełnieniu krótkiej ankiety i opłaceniu e-recepty lekarz wystawia ją nawet w ciągu godziny! Jeśli ma on wątpliwości co do stanu zdrowia lub oczekiwanych leków, z pewnością skontaktuje się z pacjentem, często jednak e-recepta wystawiania jest bez takiej konsultacji. 

Jak zrealizować e-receptę?

E-recepta wysyłana jest za pośrednictwem wiadomości SMS (zawiera 4-cyfrowy kod), e-mailowo (zawiera m.in. kod QR) oraz widnieje w IKP (Internetowym Koncie Pacjenta). O ile SMS i e-mail można przypadkowo usunąć, o tyle w IKP e-recepta jest trwała. Podczas wizyty w aptece wystarczy podać farmaceucie 4-cyfrowy kod z SMS-a oraz swój numer PESEL, bądź – alternatywnie – pokazać mu kod QR z e-maila. W drugim przypadku nie ma konieczności podawania numeru PESEL.

A co, gdy zgubimy kod do e-recepty? Ponownie należy zaznaczyć, że w IKP widnieje ona na stałe. Wystarczy zalogować się do konta i pokazać ją farmaceucie.

Czy można zrealizować e-receptę za kogoś?

E-receptę może zrealizować dowolna osoba. Jeśli przykładowo jesteś chory, możesz poprosić o to bliską Ci osobę. Warunkiem jest jedynie, aby osoba ta posiadała 4-cyfrowy kod i znała Twój numer PESEL ewentualnie możesz przesłać jej kod QR, który pokazuje się farmaceucie. 

Termin ważności e-recepty

Jeśli lekarz nie zaznaczył na recepcie, od kiedy można wykupić leki, jest ona ważna natychmiast. Możesz ją zrealizować tuż po otrzymaniu jej. Jeśli jednak wystawiona została na określony przedział czasu (np. do zrealizowania dopiero za miesiąc), możesz wykupić ją dopiero od dnia wskazanego przez lekarza.

E-recepta z reguły ważna jest przez 30 dni, choć w niektórych przypadkach (np. w terapii chorób przewlekłych) lekarz może zaznaczyć, że czas trwania jej ważności wynosi nawet 365 dni! Jeśli istnieje potrzeba otrzymania przedłużonej recepty, poinformuj o tym swojego lekarza. W przypadku antybiotyków masz jedynie 7 dni na jej realizację.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE