Reklama lokalna
reklama

Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety dziecka?

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety dziecka? - Zdjęcie główne

foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneRozszerzanie diety malucha to ważny krok, który należy odpowiednio zaplanować. Chcemy Ci to ułatwić, dlatego tym razem omawiamy najlepszy czas na włączenie nowych pokarmów do jadłospisu dziecka. Sprawdź, kiedy zacząć to wyzwanie.

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia

Według wskazań Światowej Organizacji Zdrowia rozszerzanie diety należy rozpocząć pod koniec 6 miesiąca życia dziecka. Przy czym WHO wskazuje, że do 6 miesiąca powinno się dążyć wyłącznie do karmienia malucha wyłącznie piersią. Mleko matki lub modyfikowane ma być podstawą diety do końca 1 roku życia.

Nieco inaczej zapatrują się na tę kwestię ESPGHAN – European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition oraz PTGHiŻD Polskiego Towarzystwa Gastrologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Wskazują one, że pokarmy uzupełniające można wprowadzić do diety nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia, a najpóźniej do końca 26. t.ż.

Skąd takie rozbieżności? Otóż u zdrowych niemowląt zdolność przyjmowania pokarmów stałych pojawia się około 4. m.ż. Wówczas nerki oraz przewód pokarmowy są na tyle rozwinięte, aby poradzić sobie z nowym typem pokarmu. Ponadto dzieci mogą już siedzieć z podparciem, zyskują także kontrolę nad ruchami głowy i szyi oraz mogą jeść łyżeczki. Co więcej, zanika odruch wypychania z ust ciał obcych, który uniemożliwia karmienie pokarmami innymi niż mleko. Górna granica wiąże się z kolei z koniecznością uzupełnienia pewnych składników odżywczych.

Jak więc podejść do sprawy w praktyce? Możesz zrobić podejście do rozszerzania diety niemowlęcia po 4 miesiącu, jednak nie jest to konieczność. Jeśli zechcesz to zrobić, pamiętaj, aby sięgać jedynie po minimalne porcje nowych produktów. Tutaj chodzi wyłącznie o poznawanie nowych smaków i konsystencji, a także kontakt z ewentualnymi alergenami. Chcesz wiedzieć więcej o rozwoju dziecka i sprawach z tym związanych? Zajrzyj tutaj: http://mamacukiereczka.pl/.

Dlaczego rozszerzanie diety dziecka jest tak istotne?

  • Dzięki temu dziecko otrzymuje składniki odżywcze, których mleko matki nie zawiera w wystarczającej ilości. Poziom żelaza zmagazynowanego u noworodka zaczyna się zmniejszać około 6 miesiąca życia, a wprowadzenie pokarmów bogatych w żelazo zapobiega anemii. Pokarmy stałe dostarczają również innych składników, takich jak cynk, witaminy (zwłaszcza A, C i D), kwasy tłuszczowe omega-3 oraz białko, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
  • Żywienie należy dostosować do ruchowego i metabolicznego rozwoju dziecka, a także nowych umiejętności, które stale nabywa.
  • Zdolność akceptacji nowych pokarmów zmienia się z wiekiem. Pierwsze 2 lata życia dziecka mają ogromny wpływ na kształtowanie się preferencji smakowych pociechy.
 

Co daje rozszerzanie diety niemowlęcia?

Wczesne wprowadzanie do diety dziecka różnorodnych pokarmów takich jak warzywa, owoce, produkty zbożowe i mięso, może zapobiec unikania określonych produktów w późniejszych latach. Im więcej różnych smaków dziecko pozna we wczesnym okresie życia, tym większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości chętniej sięgnie po różnorodne produkty. Ponadto wprowadzenie naturalnych, niesłodzonych i niesolonych pokarmów od samego początku pomaga uniknąć skłonności do przetworzonych produktów z dużą ilością cukru i soli.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy