Największą przeszkodą nauki języków obcych przez osoby dorosłe są wątpliwości co do własnych możliwości. Większość ludzi sądzi, że zasada „im wcześniej, tym lepiej” obowiązuje m.in. w nauce języków obcych. Jednak wiele badań wykazało, że to nieprawda.
Eksperymenty porównujące szybkość przyswajania języka obcego u dzieci i dorosłych wykazały one, iż dzieci mogą mieć przewagę w osiąganiu płynności podobnej do tej cechującej język natywny w długim okresie. Ale w istocie to dojrzali uczą się języków szybciej niż maluchy.
Stereotypy
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu powszechnie uważano, przy wsparciu uczonych, że wraz z upływem lat trudniej jest przyswoić drugi język. Nowsze badania neurologiczne dowiodły, że jakkolwiek nauka języka inaczej przebiega w dzieciństwie i dorosłym życiu.
Powodem są różnice rozwojowe w mózgu. W istotnym zakresie dorośli mają lepsze możliwości w tej dziedzinie. Dzieje się tak dlatego, że komórki nerwowe odpowiedzialne za wyższego rzędu procesy językowe, takie jak rozumienie relacji semantycznych i wrażliwość na gramatykę, rozwijają się wraz z wiekiem. Szczególnie w zakresie słownictwa i struktury języka dorośli lepiej uczą się języków obcych niż dzieci.
Jeśli chodzi o drugą grupę stereotypów, to wynikają z pewnych odgórnie przyjętych opinii co do okresu przeznaczonego na naukę. Idea kształcenia ustawicznego wciąż zyskuje na popularności, ale jeszcze nie we wszystkich krajach zdobyła powszechne uznanie. Jak wiadomo, atmosfera towarzysząca procesowi nauki czegokolwiek ma fundamentalne znaczenie dla jego skuteczności.
Podróż dookoła świata
W trakcie dorosłego życia często mamy pilniejsze wydatki niż turystyka np. związane z dziećmi, dojazdami do pracy, budową lub kupnem mieszkania. Urlopy spędzamy możliwie ekonomicznie. Jednak dzieci dorastają i zakładają własne rodziny. Koszty życia spadają, mamy dużo wolnego czasu i głód zwiedzenia świata. Każdy w czasie zagranicznych wojaży szybko uświadomi sobie konieczność posługiwania się językiem obcym. Jeśli wiesz, co do Ciebie mówią i umiesz swobodnie porozmawiać z obsługą lotniska czy sprzedawcą na straganie z pamiątkami, będziesz pewny siebie i zrelaksowany.
Poszerzamy własne horyzonty
W czasie kursów językowych porusza się różnorodną tematykę. Dzięki temu osoby dorosłe będą „na czasie” w przeróżnych sferach życiowych. Dotyczy to szczególnie tematyki nowych technologii, mody czy ochrony środowiska. Ucząc się języka angielskiego, poszerzamy własne horyzonty.
Język angielski sposób na degenerację mózgu
Altzhaimer, demencja, organ nieużywany zanika — takie hasła często słyszy się w odniesieniu do osób starszych. Szczególnie w okresie emerytalnym trzeba ustawicznie ćwiczyć umysł. Dzięki kursowi angielskiego dłużej utrzymamy sprawność umysłową.
Na naukę nigdy nie jest za późno
Coraz częściej na kursy językowe zgłaszają się nie tyle młodsi dorośli, ile seniorzy. Osoby starsze (w wieku 60+) z każdym rokiem chętniej poszerzają swoją wiedzę z zakresu języków obcych. Dostosowujemy wymagania do ich potrzeb oraz udoskonalamy proces przyswajania wiedzy, aby był miły i przyjemny.
Żrodło: cambridge.com.pl