Susza w lasach. Jak zatrzymać wodę w lesie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Wójkiewicz

Susza w lasach. Jak zatrzymać wodę w lesie?  - Zdjęcie główne

Teren zalewowy w leśnictwie Grodzisko | foto Bartosz Wójkiewicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Końcówka maja nieco złagodziła wiosenną suszę. Przetaczające się przez Polskę fronty atmosferyczne przyniosły wreszcie tak długo oczekiwany deszcz. Jednak wyjątkowo suchy marzec i niewiele bardziej wilgotny kwiecień spowodowały odczuwalną zarówno przez nas leśników jak i rolników - suszę glebową.

 Posadzone wczesną wiosną sadzonki okazywały już symptomy niedoboru wody, a część z nich niestety po prostu uschła. Rozwijające się na drzewach młode liście też zwlekały z pełnym rozwojem oczekując na jakiś intensywny opad. Dodatkowo wszystko to spowodowało, że wzrosło zagrożenie pożarowe w lasach, a niektóre nadleśnictwa zaczęły zastanawiać się nad wprowadzeniem zakazu wstępu do lasu w obawie o możliwość wywołania przypadkowego i trudnego do opanowania pożaru. 


Teren zalewowy w leśnictwie Biskupice fot. B. Wójkiewicz

Można byłoby stwierdzić, że trudno, takie są skutki zmian klimatycznych  i właściwie nic nie można z tym zrobić…ale czy na pewno? Czy nie możemy zrobić czegoś, by w pewnym stopniu złagodzić te niekorzystne zmiany? Oczywiście, że możemy! Możemy oszczędzać wodę, a raczej, tak jak w przypadku działań podejmowanych przez Lasy Państwowe możemy ją magazynować! 

Zastawka piętrząca w leśnictwie Nowy Staw fot. B. Wójkiewicz

Nadleśnictwo Taczanów wzięło udział w dwóch edycjach programu łagodzenia niekorzystnych zmian klimatycznych, tzw. małej retencji nizinnej. W ramach podjętych działań wykonaliśmy 27 różnych urządzeń wodnych zaczynając od zastawek spowalniających spływ wód, przez tworzenie terenów zalewowych, po budowę zbiorników wodnych. Wszystko to po to, aby chociaż lokalnie poprawić stosunki wodne i zmagazynować wodę na coraz częściej powtarzające się okresy suszy. Bardzo nas cieszy, gdy widzimy jak wykonane przez nas inwestycje spełniają swoją funkcję, a jednocześnie stwarzają warunki dla bytowania zwierząt wodno-błotnych (dzikiego ptactwa, bobrów itp.), czy stanowią wodopój dla jeleni, saren i innych zwierząt leśnych.

 

Zbiornik retencyjny w leśnictwie Bilczew fot. B. Wójkiewicz 

Zapraszamy czytelników do odwiedzenia naszych lasów, w każdym z naszych leśnictw znajduje się przynajmniej jedno takie miejsce, warto spędzić tam trochę czasu i zobaczyć jak tętni przy nim życie - Bartosz Wójkiewicz

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE