Zmiana nazwiska – czy trzeba o niej poinformować?
W tym temacie wiele zależy od tego, w jakiej sytuacji się znajdujesz. Jako osoba zatrudniona na etacie lub pracująca na podstawie dowolnej umowy cywilnoprawnej możesz, ale nie musisz informować urzędu skarbowego o zmianie dotychczasowych danych. Zmian dokonasz podczas składania zeznania rocznego.
Jeśli nie jesteś podatnikiem VAT, podstawowym numerem identyfikacyjnym będzie PESEL. To na jego podstawie oraz informacji zawartych w Centralnym Rejestrze Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników Twoje dane zostaną automatycznie zaktualizowane.
Inaczej będzie wyglądać sytuacja w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą i podatników VAT. W sytuacji zmiany nazwiska konieczne będzie zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego w terminie do siedmiu dni od momentu wystąpienia zmiany. Choć informacja o zmianie nazwiska trafia również do urzędu stanu cywilnego, warto jednak pamiętać, że nie ma obowiązku, by o zmianach informować urząd skarbowy.
Choć zgłoszenie zmiany nazwiska w przypadku osób, które nie są podatnikami VAT i nie prowadzą działalności gospodarczej, nie jest obligatoryjne, warto skorzystać z tej możliwości. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych pomyłek i na przykład błędne zidentyfikowanie podatnika.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz m.in. tutaj: https://www.ingksiegowosc.pl/news/ksiegowosc/zmiana-nazwiska-a-zeznanie-roczne.
Aktualizacja danych w ciągu roku
Jeśli w ciągu roku zmienisz nazwisko i będziesz chciał o tej zmianie poinformować urząd skarbowy, możesz w tym celu skorzystać z formularza ZAP-3.
Jeśli jako przedsiębiorca jesteś zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej, w celu zgłoszenia zmiany nazwiska możesz skorzystać z formularza CEIDG-1. Wszyscy podatnicy VAT, którzy są zarejestrowani w CEIDG, powinni skorzystać z druku NIP-7.
Jeśli jako przedsiębiorca rozważasz leasing operacyjny, warto dowiedzieć się więcej na temat tego rozwiązania. Potrzebne informacje znajdziesz m.in. tutaj: https://www.ingksiegowosc.pl/news/ksiegowosc/oplata-wstepna-w-leasingu-operacyjnym-jak-ksiegowac.
Zmiana nazwiska – możliwości
Zarówno w ciągu roku, jak i podczas składania zeznania rocznego możemy poinformować urząd skarbowy o zmianie nazwiska. Najczęściej sytuacja dotyczy kobiet, które przyjmują nazwisko męża. Możliwe jest również posiadanie nazwiska dwuczłonowego, pisanego z łącznikiem lub bez. Nie ma również przeszkód, by to mąż przejął nazwisko panieńskie żony.
W przypadku rozwodu, jeśli strony decydują się na zmianę nazwiska, fakt ten warto zgłosić do urzędu skarbowego. Bo choć jest to powrót do wcześniejszego nazwiska, zmiana – istotna z perspektywy urzędu skarbowego – miała miejsce.
Jeśli potrzebujesz informacji na temat środków trwałych oraz ich amortyzacji, znajdziesz je m.in. tutaj: https://www.ingksiegowosc.pl/news/ksiegowosc/jak-amortyzowac-niskocenne-srodki-trwale.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.