Kto punktował w Systemie Sportu Młodzieżowego?

Opublikowano: Aktualizacja:

SportSportowcy z klubów pleszewskiego powiatu zdobyli w Systemie Sportu Młodzieżowego 54 punkty. To wynik nieco lepszy niż przed rokiem. Łącznie punktowało 21 młodych zawodników z pięciu klubów.

Komisja Sportu Instytutu Sportu w Warszawie wzorem lat poprzednich prowadzi rankingi punktowe młodzieży uzdolnionej sportowo. Punkty można uzyskiwać za czołowe lokaty w Mistrzostwach Polski Juniorów (MPJ), Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych (MPJM), Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (OOM), Mistrzostwach Polski Młodzików (MPM) czy też w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików (MMM). Na koniec roku owe punkty zamienione zostaną na środki pieniężne, które zasilą klubowe konta. W 2022 roku kluby z pleszewskiego powiatu uzbierały wespół 45 oczek. Tym razem było nieco lepiej. Najwięcej, bo 19 punktów, wywalczyli młodzi sportowcy, którzy reprezentowali Stal Pleszew. Najlepiej punktującą dyscypliną sportową było z kolei karate.

KARATE

Podopieczni trenera Bartłomieja Sołtysiaka z Pleszewskiego Klubu Karate zdobyli w kończącym się roku 18 punktów. Największy sukces odnotowała Maja Kolanowska, która została wicemistrzynią Polski juniorek młodszych w kumite do 47 kg (7 punktów). Więcej, bo 8 punktów, zdobył Jan Podolski za piąte miejsce w kumite juniorów do 68 kg. W Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików punktowali Łucja Gomułka (2 punkty za drugie miejsce w kumite do 50 kg) i Bartosz Jagła (1 punkt z piątą lokatę w kumite do 45 kg). Jest postęp, bo przed rokiem punktów było tylko 8. W 2020 było ich jednak 46. Dwa lata temu punkty w karate nie zostały naliczone, bo schodzący ze sceny Polski Związek Karate nie przeprowadził zawodów, a Polska Unia Karate nie miała jeszcze statusu związku sportowego.

LEKKOATLETYKA

Lekkoatletom Stali przypadła w powiatowym rankingu druga lokata. Blisko podium był chodziarz Franciszek Pawłowski, który podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Lekkoatletyce zajął czwartą pozycję (5 punktów). Chód staje się powoli pleszewską specjalnością, bo Igor Śliwa był siódmy w PZLA Mistrzostwach Polski Młodzików (5 punktów). Nikola Niewiada podczas Międzywojewódzkch Mistrzostw Młodzików zajęła piąte miejsce w skoku w dal i dziewiąte w biegu na 300 metrów (2 punkty). Po jednym punkcie zdobyli: młodziczka Maja Rejek (ósma w biegu na 600 metrów), Martyna Karolak (15. w biegu przełajowym młodziczek na dystansie 2500 metrów), Kamil Łagodziński (10. w biegu przełajowym młodzików – dystans 3000m) oraz Milena Bochniak (30. w biegu przełajowym juniorek młodszych na 3000 metrów). Łącznie podopieczni trenerki Patrycji Kruchowskiej-Wojcieszak zdobyli w 2023 roku 16 punktów, powielając dorobek sprzed roku.

TAEKWONDO OLIMPIJSKIE

Świetną robotę wykonuje w Tomicach trenerka Olga Bachorska. Jej podopieczni z Huraganu w rozegranych w Bornem Sulimowie Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików wywalczyli aż 11 punktów. Siedem z nich zdobył Piotr Leszczyński, który wywalczył dwa medale – złoty w walkach i srebrny dwuboju technicznym. Zuzanna Glapa zdobyła w walkach „srebro” (3 punkty), a Nikola Jankowska – „brąz” (1 punkt). Niestety, spory zjazd odnotował UKS Takewondo Pleszew. W 2021 roku zdobył 30,5 punktu, w 2022 – 21, a teraz tylko 3. Wszystkie zdobyła Julia Terpiłowska, która w mistrzostwach Polski juniorek zajęła w kyorugi do 68kg piątą lokatę.

KOLARSTWO

Po raz pierwszy w historii punkty wywalczyli kolarze. Olimpia Pera w jeździe indywidualnej na czas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików zajęła dziewiątą lokatę (1 punkt), a Wojciech Borecki i Filip Niemczewski – dwunastą w jeździe na czas kolarskich dwójek (1 punkt). Mateusz Stasiak, trener zawodników Stali, może być zadowolony.

KRĘGLARSTWO

Przedstawiciele kręglarstwa powrócili na rankingowe listy po wielu latach przerwy. Kiedyś brylował Platan, teraz swoją obecność zaakcentowali podopieczni Ewy Świątek ze Stali Pleszew. Pierwszy, historyczny punkt dla Stali wywalczyli wespół Agnieszka Derwich i Łukasz Kołaski, którzy podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików zajęli w konkurencji par mieszanych dziewiątą pozycję.

JEŹDZIECTWO

Wspaniały sukces odniósł Hubert Prasek. Reprezentant Stowarzyszenia Interhorse Dobra Nadzieja wywalczył w Mistrzostwach Polski młodzików w skokach trzecie miejsce. W licznie obsadzonej konkurencji kuców, bo rywalizowało aż 48 jeźdźców, Hubert sięgnął po brązowy medal poparty trzema punktami. I nie są to pierwsze punkty w jeździectwie, bo przed trzema laty w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży siedem zdobyła Anna Korzeniewska.