Reklama lokalna
reklama

Tego groźnego pająka zauważyła w swoim domu mieszkanka powiatu pleszewskiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tego groźnego pająka zauważyła w swoim domu mieszkanka powiatu pleszewskiego [ZDJĘCIA]  - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości„Szczęśliwy dom, gdzie pająki są” - to przysłowie właśnie stało się nieaktualne. W powiecie coraz częściej spotykane są groźne, jadowite kolczaki zbrojne.
reklama

Ten niepozornie wyglądający pająk to kolczak zbrojny. W korytarzu swojego domu zauważyła go mieszkanka powiatu pleszewskiego.

- Gdybym się mu nie przyjrzała dokładniej, to bardzo łatwo go pomylić ze zwykłym domowym pająkiem - mówi pleszewianka.

I choć rozmiarem i kształtem nie różnił się zbytnio od domowych pająków, jej uwagę przykuły kolory tego pajęczaka. Miał żółty odwłok z brązowym pasem. A to cecha, która rzeczywiście odróżnia go od najczęściej spotykanego w mieszkaniach kątnika domowego, zupełnie niegroźnego dla ludzi.

Pleszewianka: Nie wiedziałam, że kolczak jest jadowity

Mieszkanka szybko przewertowała Internet i ku jej przerażeniu okazało się, że ten nowy przybysz to jeden z najbardziej jadowitych pająków w Polsce! 

reklama

- Nigdy wcześniej nie słyszałam o kolczakach zbrojnych i w życiu bym się nie spodziewała, że będę gosciła w swoim domu groźny gatunek - dodaje przerażona. 

Niestety to nie jedyny przypadek bliskiego spotkania z tym stawonogiem w naszym powiecie. W ostatnich latach zauważane są coraz częściej. Jaka może być tego przyczyna? Wskazuje się, że mogą być przywożone przypadkiem z krajów południowych Europy (gdzie jest ich znacznie więcej niż w Polsce). Mówi się też, że chętniej się u nas osiedlają, ze względu na ocieplenie klimatu.

Kolczak w powiecie pleszewskim. Jego ukąszenie jest groźne

Kolczak zbrojny to jeden z nielicznych gatunków pająków w Polsce, którego ukąszenie jest jadowite. Jad kolczaka zawiera śmiertelne dla owadów hemolizyny, które u ludzi powodują szereg objawów zatrucia - utrzymujących się nawet dwa tygodnie. Do najczęstszych objawów ukąszenia zalicza się: silny piekący ból, obrzęk, osłabienie, gorączka, dreszcze, stan zapalny i nudności.

reklama

Jak go rozpoznać?

Głowotułów kolczaka zbrojnego jest czerwonobrązowy. Odwłok może być w kolorze żółtym lub zielonym. Najłatwiej go jednak rozpoznać po ciemnobrązowym pasie, który biegnie przez środek odwłoka i zielonkawożółtymi odnóżami z czarnymi częściami stóp.

Kolczaki zbrojne pod Pleszewem. Trzeba na nie uważać!

Kolczaki zbrojne preferują otwarte i ciepłe tereny, zwłaszcza łąki, nieużytki i miejsca porośnięte niską roślinnością. Jaja składają do kokonów. Z jednego kokonu pod koniec lata wykluwa się nawet do 300 kolczaków. Dojrzałe samice spotyka się od czerwca do listopada, a samce w miesiącach letnich. Dzień spędzają w ukryciu, a w nocy są bardzo aktywne - polując na swoje ofiary. Co najgorsze, samice opiekujące się swoim potomstwem są szczególnie agresywne.

reklama

Spotkaliście się z takim pająkiem w swoim mieszkaniu?

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama