Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ ponownie przygotował ranking szpitali najczęściej wybieranych przez kobiety w ciąży. Przez pierwsze sześć miesięcy 2023 roku w 31 oddziałach położniczo-ginekologicznych w Wielkopolsce, odebranych zostało 13,5 tys. porodów.
Najwięcej porodów odebrano w najbardziej zaludnionym subregionie - poznańskim, gdzie działa 12 porodówek, z czego cztery w samym Poznaniu. Wśród nich jest wielkopolski lider, prowadzący jedną z największych porodówek w Polsce, czyli Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny przy ul. Polnej w Poznaniu.
– Cieszymy się, że nasz ranking spotyka się z zainteresowaniem i stanowi wskazówkę dla przyszłych mam. Odnosiłam bowiem wrażenie, że czasami opinia o danej porodówce tworzyła się bez uzasadnienia w tym, co faktycznie ona sobą reprezentowała. Nasze opracowania mają na celu pokazanie pracy oddziałów porodowych w oparciu o najbardziej obiektywne dane, czyli wybory samych pacjentek – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Porodówka w Pleszewie w czołówce
W pierwszej 10 szpitali, w których odebrano najwięcej porodów do końca czerwca 2023 roku, ponownie znalazło się Pleszewskie Centrum Medyczne.Biorąc pod uwagę liczbę porodów w pleszewskim szpitalu to na 10 tys. mieszkańców przypadło ich 77.
- Wśród pacjentek pleszewskiego szpitala 34 proc. stanowiły kobiety z powiatu pleszewskiego. Ponad 40 proc. to mieszkanki Kalisza lub powiatu kaliskiego, a po około 10 proc. – ostrowskiego i jarocińskiego - informują przedstawiciele NFZ.
Lista 10 najpopularniejszych szpitali w Wielkopolsce
- 1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (2723 porody)
- 2. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (958 porodów) – za 2022 r. na 3. miejscu
- 3. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (831 porodów) – za 2022 r. na 2. miejscu
- 4. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (798)
- 5. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (696)
- 6. Wojewódzki Szpital Wielospecjalistyczny im. dr. Jana Jonstona w Lesznie (608)
- 7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (511)
- 8. Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (476)
- 9. Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (449)
- 10. SPZOZ w Wolsztynie (w 2022 r. na 11. miejscu) i Szpital Specjalistyczny w Pile (w 2022 r. na
13. miejscu) – po 403 porody.
Na kilku przykładach widać, że nie samo istnienie porodówki i wielkość powiatu decydują o popularności lokalnego oddziału. Znacząco ujemny bilans liczby odebranych porodów w odniesieniu do liczby mieszkańców odnotowano w przypadku szpitali w Gostyniu (-20 odebranych porodów względem ich liczby na 10 tys. mieszkańców powiatu), Kaliszu (-17 porodów licząc razem Kalisz i
powiat kaliski), Szamotułach (-15), Kościanie (-13) czy Turku (-10).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.