Reklama

Ponad 1,2 tys. zł "na rękę" już wkrótce. Zobacz, kiedy ZUS przeleje pieniądze z 14. emerytury

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Ponad 1,2 tys. zł "na rękę" już wkrótce. Zobacz, kiedy ZUS przeleje pieniądze z 14. emerytury - Zdjęcie główne

14. emerytura w tym roku wyniesie, w pełnym wymiarze, 1217,98 zł. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku pełna kwota 14. emerytury wyniesie 1217,98 zł. Świadczenie w tej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. Sprawdź, kiedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie wypłatę pieniędzy. Daty są już znane.

14. emerytura to dodatkowe świadczenie wypłacane z urzędu przez ZUS raz w roku, co oznacza, że aby dostać dodatkowy zastrzyk gotówki, nie trzeba składać żadnych wniosków. W tym roku kwota wynosi 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł netto. 

Kto otrzyma pieniądze i kiedy wpłyną na konto?

Jak informuje ZUS, czternasta emerytura będzie przysługiwała osobom, które będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Rozwiązanie to będzie zastosowane konkretnie do:
•    emerytur i rent,
•    rolników,
•    służb mundurowych,
•    emerytur pomostowych,
•    świadczeń i zasiłków przedemerytalnych,
•    rent socjalnych,
•    nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych,
•    rodzicielskich świadczeń uzupełniających,
•    rent inwalidów wojennych i wojskowych.

W sytuacji, gdy jedna osoba będzie miała prawo do kilku świadczeń, otrzyma jedno dodatkowe świadczenie roczne. 14. emeryturę rząd dołoży także do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba. Decyzje w sprawie „czternastek” będą wydawać właściwe organy emerytalno-rentowe. Te same organy zajmą się wypłatą świadczeń. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.
Znamy też już odpowiedź na najważniejsze pytanie. Otóż 14. emerytura będzie wypłacana przez ZUS w terminach: 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS - wypłata nastąpi we wrześniu. Osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc, otrzymają czternastkę w październiku.

14. emerytury nie będzie mógł zając komornik 

Jak poinformowała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, 14. emerytura trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe. 
Co ważne, prawo do świadczenia podstawowego, takiego jak emerytura czy renta, będzie badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty - zapowiedziała prezes ZUS. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób otrzymujących wyższe świadczenia, czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.
Co ważne, ta dodatkowa wypłata nie podlega zajęciu przez komornika. Nie będzie również wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, czy dodatek osłonowy. Ze wstępnych szacunków wynika, że w tym roku na „czternastkę” może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

Artykuł pochodzi z portalu jarocinska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy