reklama

47 lat na scenie. I nie można oderwać od nich oczu

Opublikowano:
Autor:

47 lat na scenie. I nie można oderwać od nich oczu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Zespół Pieśni i Tańca Tursko zachwyca strojami, ruchem, brzmieniem. Publiczność nie może oderwać oczu od pięknych dziewcząt i strzelających batami tancerzy. Za trzy lata świętować będą złoty jubileusz.

Były lata sześćdziesiąte XX wieku – kiedy z inicjatywy dyrekcji podstawówki oraz ówczesnego kierownictwa PGR w Tursku, utworzono grupę taneczną. Miała ona opracować obrzęd dożynkowy. – Głównymi propagatorkami przedsięwzięcia były panie: Genowefa Mądrzak oraz Janina Mizgier. Powołano wówczas 8 par złożonych z młodych ludzi w wieku od 16 do 22 lat, których tańca uczyła nauczycielki z podstawówki – czytamy w pracy na temat zespołu, autorstwa Tomasza Karonia, obecnie członka kapeli muzycznej.

Wyszkoleni tancerze zaprezentowali na dożynkach kilka tańców, a ubrani byli w stroje ludowe – wielkopolskie i krakowskie, ufundowane przez PGR. Tancerzom przygrywało dwóch muzyków: akordeonista, mieszkający w Gołuchowie Bernard Śmigielski oraz skrzypek – Teodor Grabowski, mąż późniejszej założycielki zespołu. Powiększeni o kapelę i chór Początki działalności zespołu sięgają roku 1969, kiedy to z inicjatywy Seweryny Grabowskiej powstał Młodzieżowy Zespół Taneczny działający przy Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Tursku. Jednak za faktyczną datę uznawany jest rok 1971, w tym bowiem czasie rozszerzono istniejącą grupę taneczną o kapelę i chór. Zmieniono również nazwę i profil – powstał Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”. Liczył on wówczas 30 osób, a patronat nad nim przejął PGR w Tursku – Kombinat Taczanów.

W kolejnych latach działalności zespołu przybywało nowych członków, doskonalono repertuar, uzupełniano wyposażenie oraz stroje i dużo koncertowano. – W 1972 rozpoczęły się w zespole pierwsze zmiany kadrowe. Skład zmieniła kapela, w której aktywny udział rozpoczął Józef Rybak, obejmując funkcję kontrabasisty i solisty. Równocześnie z nim w skład kapeli wszedł Franciszek Lebioda – grający na trąbce oraz Roman Fabisiak – grający na skrzypcach połączonych z trąbką. Do kapeli dołączył także akordeonista, pochodzący z Pleszewa – Jan Wujs – czytamy we wspomnianej pracy.

W kwestii choreografii „Tursko” dużo zawdzięcza Wacławowi Wojciechowskiemu, poznańskiemu choreografowi „Cepelii”, który pracując z zespołem w latach 1972-1988, przyczynił się do opracowania wielu układów tanecznych. Przygotowywał także scenariusze programów, pomagał w doborze repertuaru.

Więcej o historii zespołu przeczytasz w aktualnym wydaniu "Życia Pleszewa"

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE