Historia szkoły sięga 1963 roku.
- To właśnie wtedy – jeszcze przed ukończeniem budowy nowego obiektu na Zielonej – utworzono dwie pierwsze klasy Technikum Mechanicznego przy Zespole Szkół Zawodowych – wspomina Dariusz Cichy, nauczyciel z ZST i szef komitetu zjazdowego.
Powołanie nowej szkoły zostało ostatecznie potwierdzone zarządzeniem Ministra Oświaty z dnia 29 stycznia 1964 roku. W lutym nastąpiła przeprowadzka z budynku przy Poznańskiej do nowego obiektu przy ul. Zielonej 3.
Szkoła na Zielonej w Pleszewie. Początki
W roku szkolnym 1963/1964 utworzono dwie klasy dziennego Technikum Mechanicznego o specjalności obróbka skrawaniem. Obie klasy liczyły po 42 uczniów. Naukę w nowym budynku kontynuowali także słuchacze powołanego w 1961 roku Technikum Mechanicznego dla Pracujących, także o specjalności obróbka skrawaniem. Co ciekawe to właśnie oni jako pierwsi na Zielonej zdawali egzamin maturalny, który odbył się w maju 1964 roku. Stopniowo szkoła rozbudowywała się przyjmując nowych uczniów, zatrudniając nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. Otwierano też nowe kierunki.
Rozwój szkoły na Zielonej
Nowa szkoła, szybko wrosła w środowisko miasta, biorąc aktywny udział w jego życiu i wpływając tym samym na lokalną społeczność. Zwiększał się też zasięg jej oddziaływania. Przyjmowano uczniów z ościennych gmin i powiatów. Dlatego podjęto decyzje o budowie internatu dla młodzieży spoza Pleszewa.Budowa ruszyła w 1967 roku, dwa lata później obiekt został oddany do użytku. Lata 70-te to okres dynamicznego rozwoju szkoły i warsztatów szkolnych. W związku z coraz większą liczbą oddziałów różnych typów szkół mieszczących się przy Zielonej 3 od 1 września 1975 roku Technikum Mechaniczne wraz z pozostałymi typami przekształcono w Zespół Szkół Zawodowych im. Karola Świerczewskiego (rezygnacja z patrona Szkoły i skreślenie jego imienia z jej nazwy nastąpiło na zebraniu Rady Pedagogicznej w dniu 4 października 1990 roku. przy.red.).
Niemal równocześnie, bo w 1974 rozpoczęto rozbudowę szkoły od strony frontu, tworząc pomieszczenia na izbę tradycji, szkolny sklepik i klub oraz harcówkę i stołówkę. Rozpoczęto także rozbudowę warsztatów szkolnych wznosząc nową halę szkolno – produkcyjną.
Zmiany w szkole na Zielonej
Koniec lat 90-tych to duże zmiany dla szkoły. W związku z wprowadzeniem reformy oświaty szkoła uzyskała status ponadgimnazjalnej, której organem prowadzącym od 1 stycznia 1999 roku stała się Rada Powiatu Pleszewskiego. Skutkiem tych zmian było m.in. utworzenie liceum profilowanego.Kilka lat później równocześnie z przyjęciem pierwszego rocznika absolwentów gimnazjum nastąpiła też zmiana nazwy, która zresztą funkcjonuje do dziś na Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie. Ze względu na nowe kierunki otwierane w szkole a co za tym idzie wzrost liczby młodzieży z inicjatywy ówczesnego dyrektora Marka Szczepańskiego powstał projekt budowy nowej sali gimnastycznej. Oddano ją do użytku w październiku 2003 roku.
Dziś szkoła na Zielonej, do której uczęszcza ponad 700 uczniów, nie przypomina tej sprzed lat. Obiekt przeszedł w ostatnim czasie gruntowny remont. Zakres prac był spory. Obejmował m.in. remont wnętrz, korytarzy, klatek schodowych i klas oraz przebudowę części administracyjnej. Obecnie w szkole uczy się 798 uczniów w 27 oddziałach o kierunkach: technik mechatronik, technik informatyk, technik ekonomista, technik handlowiec, technik logistyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik pojazdów samochodowych, technik fotografii i multimediów.
Wyjątkowy zjazd absolwentów
60. urodziny szkoły na Zielonej uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły postanowili uczcić, organizując tradycyjny zjazd absolwentów.
– Tradycja zjazdów absolwentów szkoły na Zielonej sięga 1974 roku, to właśnie wtedy z okazji 10-lecia placówki odbył się pierwszy zjazd – mówi Dariusz Cichy.
Zjazd absolwentów technikum na Zielonej zaplanowano na 5 października 2024 roku.
- W programie przewidzieliśmy mszę świętą, uroczysty apel, spotkania w klasach i bal absolwentów. Mamy nadzieję, że nasi byli uczniowie skorzystają z zaproszenia. To będzie doskonała okazja, aby zobaczyć co w szkole się zmieniło, ale przede wszystkim do ponownego spotkania się po latach z kolegami i nauczycielami, wspominania wspólnych chwil z okresu nauki i tworzenia nowych wspomnień - dodaje Dariusz Cichy.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w zjeździe mogą pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony szkoły KLIKNIJ TUTAJ. Jest on również dostępny w formie tradycyjnej papierowej w sekretariacie szkoły. Szczegółowe informacje uzyskacie pod numerem telefonu: 62 74 21 165.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.