reklama

Co odkryli archeolodzy na terenie technikum przy Zielonej w Pleszewie? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co odkryli archeolodzy na terenie  technikum przy Zielonej w Pleszewie? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
23
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPrzy Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie trwają prace wykopaliskowe. Co odkryli archeolodzy? Jakie skarby kryje ziemia przy Zielonej?
reklama

Informacje o tym, że podczas prac budowlanych prowadzonych przy ZST w Pleszewie odkryto "coś" pod ziemią podaliśmy jako pierwsi już na początku lipca. Przedstawiciele starostwa tłumaczyli  nam wówczas, że szczegóły będą znane dopiero po wizycie na miejscu archeologa. 

Co ostatecznie udało się ustalić?

 - Obecne prace wykonuje archeolog Grzegorz Gmyrek, na zlecenie Starostwa Powiatowego w Pleszewie. Badacz znalazł wiele ciekawych przedmiotów z okresów kultury przeworskiej, wpływów rzymskich i kultury prapolskiej wczesnego średniowiecza - m.in. ozdoby, naczynia i skorupy z gliny czy kości zwierząt - informuje Tomasz Wojtala, rzecznik praasowy starostwa powiatowego w Pleszewie. 

reklama

Do najciekawszych artefaktów należą: fibula z brązu (zapinka do szat), nóż żelazny, osełka kamienna, hak z żelaza niewiadomego przeznaczenia, róg jelenia oraz ciężarki tkackie (oczko na nici do krosna).

Wykopaliska w technikum przy Zielonej w latach 70-tych 

Warto przypomnieć, że to nie pierwsze prace archeologów przy Zielonej w Pleszewie. Już w latach 1976-1978 prowadzone były tzw. wykopaliska ratownicze na "wielokulturowym stanowisku w Pleszewie" (pracami przy ul. Zielonej kierował wówczas E. Pudełko).

Ponadto - jak można przeczytać w wydawnictwie z 1987 roku pt. "Prasłowianie i Słowianie w Pleszewskim" - ekipa kaliskiego muzeum (E. Pudełko, L. Ziąbka) przeprowadziła we wspomnianych wyżej latach prace na zagrożonym cmentarzysku kultury łużyckiej przy ul. Piaski, wykonała badania sondażowe na domniemanym grodzisku oraz próbowała odkryć ślady umocnień obronnych Pleszewa przy ul. Garncarskiej (1978-1983).

reklama

- W latach 1976-1978 prowadzono ratownicze badania archeologiczne, podczas których ustalono, że na tym terenie funkcjonowała osada i cmentarzysko kultury pomorskiej, cmentarzysko kultury przeworskiej oraz średniowieczna osada (więcej na temat tych badań można przeczytać w „Roczniku Kaliskim. Tom XIII”). Obecnie prowadzone badania - wstępnie - potwierdzają informacje sprzed niemal pięćdziesięciu lat - opisuje z kolei dziś Aleksandra Bacdorf z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu (Delegatura w Kaliszu).

reklama

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama