reklama

Przy ZST w Pleszewie odkryto 44 obiekty z czasów pradziejów i wczesnego średniowiecza [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przy ZST w Pleszewie odkryto 44 obiekty z czasów pradziejów i wczesnego średniowiecza [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
24
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPrzy Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie trwają prace wykopaliskowe. Na co natrafili archeolodzy? Czy rewelacje mogą wstrzymać realizowaną tam inwestycję?
reklama

Poznaliśmy wstępne efekty badań archeologicznych, które prowadzone są od niedawna na terenie trwającej inwestycji przy ZST w Pleszewie.

Wykopaliska przy ZST w Pleszewie. Co odkryto pod ziemią?

Przypomnijmy: o tym, że na miejscu "coś odkryto" poinformował nas w minionym tygodniu jeden z Czytelników.

Opisaliśmy to wówczas na zpleszewa.pl:

Przedstawiciele starostwa zaznaczali nam wówczas, że szczegóły odnośnie tego, czy coś może się znajdować pod ziemią - będą znane dopiero po wizycie archeologa z ramienia konserwatora zabytków, który miał przyjechać do miasta w poniedziałek, 10 lipca.

Prace archeologiczne przy Zielonej w Pleszewie. Są pierwsze wyniki

Jak wygląda aktualnie sytuacja? Czy coś odkryto? Czy prace przy inwestycji zostały wstrzymane?

Jak informują nas przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu (Delegatura w Kaliszu), prace na terenie Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie nie zostały wstrzymane. Jak się ponadto okazuje, poniedziałkowa wizyta nie jest pierwszą. Specjaliści byli już tutaj na początku lipca. 

- Prace na terenie Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie nie zostały wstrzymane przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Badania archeologiczne prowadzone są na podstawie pozwolenie wydanego przez tut. organ w dniu 16.06.2023 r., a ich przeprowadzenie uzasadnione jest ze względu na lokalizację inwestycji na terenie i w rejonie stanowiska archeologicznego nr 55 ujętego w Gminnej Ewidencji Zabytków Archeologicznych Gminy Pleszew oraz zewidencjonowanego na obszarze AZP (Archeologicznego Zdjęcia Polski) 63-36 - informuje "Życie Pleszewa" Aleksandra Bacdorf, starsza inspektor ochrony zabytków ds. zabytków archeologicznych z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu (Delegatura w Kaliszu).

Jak się dowiadujemy, przedstawiciele konserwatora na bieżąco dokonują częściowych odbiorów badań.

- Przedstawiciel Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na bieżąco dokonuje odbiorów częściowych wykonywanych etapami badań (dotychczas w dniach 03.07.2023 r. i 10.07.2023 r., zaplanowane są kolejne wizyty) - dodaje przedstawicielka WUOZ.

Wykopaliska w Pleszewie. Były działania w latach 70. minionego wieku

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że to nie pierwsze prace archeologów przy Zielonej w Pleszewie.

Już w latach 1976-1978 prowadzone były tzw. wykopaliska ratownicze na "wielokulturowym stanowisku w Pleszewie" (pracami przy ul. Zielonej kierował wówczas E. Pudełko).

Ponadto - jak można przeczytać w wydawnictwie z 1987 roku pt. "Prasłowianie i Słowianie w Pleszewskim" - ekipa kaliskiego muzeum (E. Pudełko, L. Ziąbka) przeprowadziła we wspomnianych wyżej latach prace na zagrożonym cmentarzysku kultury łużyckiej przy ul. Piaski, wykonała badania sondażowe na domniemanym grodzisku oraz próbowała odkryć ślady umocnień obronnych Pleszewa przy ul. Garncarskiej (1978-1983).

- W latach 1976-1978 prowadzono ratownicze badania archeologiczne, podczas których ustalono, że na tym terenie funkcjonowała osada i cmentarzysko kultury pomorskiej, cmentarzysko kultury przeworskiej oraz średniowieczna osada (więcej na temat tych badań można przeczytać w „Roczniku Kaliskim. Tom XIII”). Obecnie prowadzone badania – wstępnie – potwierdzają informacje sprzed niemal pięćdziesięciu lat - opisuje z kolei dziś Aleksandra Bacdorf z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu (Delegatura w Kaliszu).

Pleszewianie pamiętają wykopaliska z lat 70. minionego wieku

Wykopaliska z lat 70. minionego wieku pamiętają sami pleszewianie.

- W latach 70. już tam odkryto jakieś szczątki. Pamiętam, bo tam mieszkałam i z okna widziałam prace archeologów - opisywała m.in. pani Hanna - po naszym pierwszym artykule na portalu zpleszewa.pl.

Sporo wspomnień z tamtymi czasami ma także pani Irena z Pleszewa.

- Na boisku w technikum już w latach 70 pracowali archeolodzy - wykopywano naczynia gliniane, urny. Ulica Piaskowa, tam gdzie kończą się zabudowania, to też archeologiczna kopalnia. Jako dzieciaki (a były to lata 60.) chodziliśmy do żwirowni już dziś nieistniejącej i wyciągaliśmy ze żwiru naczynia gliniane, w których znajdowały się spopielenia z resztkami kości, miseczki gliniane, czarki z uszami... Dzisiaj wiem, że to były urny, ale kto wtedy do tego przywiązywał uwagę. Babcia nie pozwoliła, aby ,,to" było w domu - no i wróciło na swoje miejsce, na zatracenie. Miejsce, gdzie teraz jest cmentarz komunalny (początek) - tam, gdzie pobudowane są romskie grobowce. Z tego co wiem, też znajdowano naczynia gliniane (urny) obłożone kamieniami - czyli cały ten pas mógł być cmentarzyskiem - opisywała pani Irena pod naszym postem na FB.

Co kryje ziemia przy Zielonej w Pleszewie? Znamy pierwsze wyniki prac archeologów

Co ostatecznie odkryto do tej pory przy ul. Zielonej w Pleszewie?

Jak informuje "Życie Pleszewa" przedstawicielka konserwatora, dotychczas stwierdzono, że na części terenu przeznaczonego pod realizację inwestycji występują tzw. warstwy przemieszane, w których nie zarejestrowano jednak ruchomego materiału zabytkowego.

Są jednak pewne odkrycia na stronie północnej i południowej boiska.

- Ciekawie jawią się wykopy wykonane po północnej i południowej stronie boiska piłkarskiego, gdzie dotychczas odkryto w sumie około 44 obiektów (w tym jamy, dołki posłupowe, chata) wstępnie datowanych na pradzieje i wczesne średniowiecze - wyjaśnia "Życiu Pleszewa" Aleksandra Bacdorf 

Jak dodaje, obecnie teren jedynie odhumusowano (ściągnięto warstwę próchnicy).

- Obiekty zostaną poddane ręcznej eksploracji, zgodnie ze sztuką prowadzenia badań archeologicznych, co pozwoli uzyskać więcej informacji na temat ich datowania i funkcji - dodaje nam na koniec.

Wiele odkryć archeologicznych w Pleszewie i okolicach

Jak pisaliśmy już wcześniej, warto zaznaczyć, że znaleziska archeologiczne nie są nowością w Pleszewie. W roku 2020 podczas prac remontowych na ul. Sienkiewicza w Pleszewie natrafiono m.in. na szczątki starej zabudowy miasta. 

W Grodzisku znajdują się z kolei zabytkowe mogiły pochodzące sprzed tysięcy lat, odkryć dokonywano także niedawno na terenie gminie Czermin.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama