reklama

Niezwykłe odkrycie w Lenartowicach. Odnaleziono szczątki żołnierzy niemieckich [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niezwykłe odkrycie w Lenartowicach. Odnaleziono szczątki żołnierzy niemieckich [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaCzłonkowie Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” odkryli w sobotę Lenartowicach szczątki niemieckich żołnierzy z czasów II wojny światowej.
reklama

W sobotę do Lenartowic przyjechała ekipa Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”. Jej członkowie poszukiwali tutaj - na terenie obecnego cmentarza parafialnego - szczątków niemieckich żołnierzy z czasów drugiej wojny światowej. Przygotowania do prac trwały dłuższy czas, wymagane było m.in. pozwolenie na ekshumację.

reklama

Szczątki żołnierzy niemieckich w Lenartowicach

- Według zachowanych informacji i relacji pochowano tu czterech żołnierzy niemieckich - mówił w sobotę na miejscu "Życiu Pleszewa" Paweł Łagódka, przedstawiciel regionalny "Pomostu" w Gostyniu.

Warto wyjaśnić, że Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych„Pomost” prowadzi poszukiwania i ekshumacje szczątków niemieckich ofiar II wojny światowej na terenie sześciu województw w Polsce. Zadania realizuje na zlecenie polsko-niemieckiej Fundacji Pamięć oraz Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Na terenie Polski ich działalność podlega bezpośrednio Instytutowi Pamięci Narodowej.

Szczątki żołnierzy niemieckich na terenie powiatu pleszewskiego

- W powiecie pleszewskim w większości miejscowości można było znaleźć szczątki żołnierzy z czasów II wojny światowej - mówią dziś sami przedstwiciele "Pomostu".

reklama

Przypominają m.in. największe prowadzone na naszym terenie prace, do jakich doszło w roku 2012 w Kowalewie - wówczas na cmentarzu ewangelickim ekshumowano szczątki 28 żołnierzy Wehrmachtu, którzy zostali zamordowani przez żołnierzy Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku na stacji kolejowej w Kowalewie.

Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie członkowie "Pomostu" pracowali również we Wszołowie w gminie Gołuchów. W trakcie prowadzonych tam badań okazało się, że w grobie w tej miejscowości znajdują się szczątki dwóch żołnierzy niemieckich poległych w styczniu 1945. 

reklama

Odnaleźli znaki tożsamości żołnierzy pochowanych w Lenartowicach

Podczas prowadzonych w sobotę prac w Lenartowicach udało się znaleźć m.in. jeden z nieśmiertelników - co pozwala już na ustalenie tożsamości danego żołnierza. Znaleziono także inne przedmioty: m.in. medalik, zachowały się również części ubioru jak guziki. Po ehshumacji szczątki żołnierzy zostaną pochowane na cmentarzu wojennym pod Poznaniem.

[AKTUALIZACJA]

Znamy już konkretne efekty wykopalisk w Lenartowicach.

- Udało nam się zlokalizować dwa groby trzech żołnierzy niemieckich poległych w styczniu 1945 r. Przy ich szczątkach odnaleźliśmy dwa znaki tożsamości. Z naszych informacji wynika, że w obrębie cmentarza ma znajdować się jeszcze jeden pochówek żołnierski jednak nie udało się go odnaleźć - poinformowali już po zakończeniu prac w Lenartowicach członkowie "Pomostu".

Apel członków "Pomostu" do mieszkańców

Sami przedstawiciele "Pomostu" zwracają się z kolei dziś do mieszkańców z prośbą.

- Mamy już coraz mniej świadków tamtych czasów, dlatego zwracamy się z prośbą do wszystkich osób, które posiadają informacje o niemieckich grobach wojennych z okresu II wojny światowej. Można zadzwonić na numer: 695 93 89 31 lub stacjonarny: 61 861 92 75, można także wysłać e-mail: pomost@pomost.net.pl - informuje Paweł Łagódka.

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama