Pleszew. Podczas prac remontowych na ul. Sienkiewicza w Pleszewie natrafiono na szczątki starej zabudowy miasta. Chodzi m.in. o kamienne fundamenty, drewniane pozostałości opłotowań lub zabudowań, ale także fragment studni.
Wykopaliska, na jakie natrafiono na ul. Sienkiewicza w Pleszewie wstrzymały chwilowo prace we wspomnianym rejonie. Przypomijmy: od dłuższego czasu trwa tu wymiana sieci kanalizacyjnej.
Pleszew. Wykopaliska na ul. Sienkiewicza
Na co konkretnie natrafiono na ul. Sienkiewicza? Chodzi o pozostałości starej zabudowy miasta - na pewno z epoki nowożytnej, jednak możliwe, że nawet z końca średniowiecza.
Dokładne datowanie odnalezionych szczątków zabudowy będzie wymagało badań dendrochronologicznych - czym już zajęli się archeolodzy.
Jak opowiada Adam Staszak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie, wspomniane odkrycia przywołują ciekawą historię miasta.
- Średniowieczne źródła potwierdzają, że pleszewski rynek miał układ turbinowy - tak jest dziś, tak było także w epoce nowożytnej. Nikt jednak nie powiedział, że przebieg tych ulic był dokładnie taki sam jak dzisiaj - komentuje Adam Staszak.
By to zrozumieć, należy sięgnąć do roku 1806, kiedy to w Pleszewie miał miejsce wielki pożar.
- Wtedy spłonęło 80 proc. zabudowań ówcznesnego Pleszewa. Kiedy zaczęto odbudowę miasta - ówczesne władze pruskie zminiły nieco układ urbanizacyjny, rozszrzając rynek w każdą ze stron - tłumaczy dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie.
ZOBACZ WIDEO:
Niestety, wspomniana sytuacja - choć ciekawa pod względem historycznym - spowoduje, że prace modernizacyjne na ul. Sienkiewicza znów się przedłużą.
- Archeolodzy muszą popracować - wyjaśnia burmistrz.
Jak jednak dodaje włodarz, ulica Sienkiewicza prawdopodobnie będzie ukończona jeszcze w tym roku.
- Możliwe, że nie będzie jeszcze odtworzona cała nawierzchnia, jednak ruch powinien być przywrócony jeszcze w tym roku - dodaje Arkadiusz Ptak.