reklama

Sensacyjne odkrycie w Pleszewie. Odnaleźli ogniwa sowieckiego czołgu zniszczonego na rynku?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaCzłonkowie Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie poinformowali o sensacyjnym znalezisku, które przekazał im anonimowo jeden z mieszkańców miasta. To - prawdopodobnie - autentyczne ogniwa gąsienicowe słynnego sowieckiego czołgu, który został zniszczony na rynku w Pleszewie w styczniu 1945 roku.
reklama

"Wyzwolenie" Pleszewa spod niemieckiej okupacji przez Armię Czerwoną, datowane na 24 stycznia 1945 roku, nieodłącznie wiąże się mieszkańcom miasta z historią czołgu, który został zniszczony tego dnia na rynku (wówczas miejsce to nazywało się Hitler Platz).

Historia wspomnianego czołgu jest o tyle szczególna, że nieco ponad miesiąc później - 27 lutego 1945 roku - we wraku pojazdu doszło do eksplozji amunicji, w wyniku której zginęło 12 mieszkańców Pleszewa.

Sensacyjne odkrycie w Pleszewie

Nowe fakty, związane z bojem o Pleszew w styczniu 1945 roku oraz z historią zniszczenia czołgu, przedstawił niedawno Tomasz Wojtala, który dotarł do sowieckich dokumentów opisujących przebieg walk Armii Czerwonej o Pleszew. 

reklama

Po raz pierwszy ustalenia Tomasza Wojtali ujrzały światło dzienne właśnie w tym roku na łamach "Życia Pleszewa" i na zpleszewa.pl:

Teraz - jak się okazało - po wielu latach udało się odnaleźć część słynnego czołgu, który został zniszczony przed laty na pleszewskim rynku - chodzi o ogniwa gąsienicowe.

Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie otrzymała je w tym tygodniu od jednego z mieszkańców Pleszewa.

Odnaleziono ogniwa gąsienicowe czołgu z Pleszewa?

- To dar od anonimowego mieszkańca. Przypuszczamy, że są to autentyczne ogniwa gąsienicowe od sowieckiego czołgu T-34/85, zniszczonego przez Niemców w czasie walk o Pleszew w styczniu 1945 r. - informuje Tomasz Wojtala, który jest dowódcą Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie.

reklama

Jak dodaje, ogniwa o tzw. wzorze waflowym mają szerokość 550 mm, ze szpilką, oba człony są zniekształcone na brzegach, ponadto dobrze widoczne są otwory do mocowania nakładek zimowych.

Niezwykłe znalezisko trafi teraz na stałe do Izby Pamięci 70 Pułku Piechoty i Garnizonu, która znajduje się w siedzibie OHP w Pleszewie.

Przypomnijmy: dzięki najnowszym ustaleniom Tomasza Wojtali, który dotarł do sowieckich dokumentów, wiemy, że czołg został zniszczony na rynku w Pleszewie pociskiem kumulacyjnym z ręcznego granatnika typu „panzerfaust” - co przeczy wcześniejszej teorii, jaka przez lata dominowała w Pleszewie, że czołg został wysadzony przez niemieckiego żołnierza przy użyciu miny przeciwczołgowej.

reklama

Według ustaleń, w wyniku zniszczenia czołgu w styczniu 1945 roku zginęło pięciu członków załogi:

  • komandir tanka młodszy lejtnant Stefan Andriejewicz Afanasjew (20 lat),
  • mechanik-kierowca starszy sierżant gwardii Anatolij Aleksandrowicz Selezniew (24 l),
  • celowniczy starszy sierżant Borys Iwanowicz Susłow (l. 20),
  • radiotelegrafista-strzelec mł. sierżant Mikołaj Pietrowicz Petljakow (l. 20)
  • ładowniczy sierżant Grigorij Fiedotowicz Umanskij (l. 27).
 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama